Prezident İlham Əliyev Münxendə televiziya kanallarına müsahibə verib
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev fevralın 18-də Münxendə Amerika Birləşmiş Ştatlarının Dövlət katibi Antoni Blinken və Ermənistan Respublikasının baş naziri Nikol Paşinyan ilə birgə görüşdən sonra televiziya kanallarına müsahibə verib.
Jurnalistlər: Salam, cənab Prezident.
Jurnalist: Yəqin ki, görüş keçirildi, necə keçdi?
Prezident İlham Əliyev: Yaxşı keçdi, məncə, konstruktiv keçdi. Bir çox məsələlər müzakirə olundu, o cümlədən Ermənistanla Azərbaycan arasında sülh sazişinin imzalanması, sazişin imzalanması üçün lazım olan şərtlərin mövcudluğu. Əlbəttə ki, mən öz mövqeyimi bir daha bildirdim. Əsas məsələ ondan ibarətdir ki, bu sülh müqaviləsi beynəlxalq norma və prinsiplər əsasında tərtib edilməlidir. Qarabağ haqqında hər hansısa müddəanın olması qəbuledilməzdir. Bu haqda da Azərbaycanın mövqeyi bildirildi. Biz üç gün bundan qabaq Ermənistandan bizim təkliflərimizə yeni cavab təklifləri aldıq. İndi onları incələyirik. İlk baxışda Ermənistanın mövqeyində tərəqqi var, ancaq kifayət qədər deyil. Yəni, əsas bu məsələ müzakirə olundu. Laçın-Xankəndi yolundakı vəziyyət də, əlbəttə ki, müzakirə edildi. Mən bir daha Azərbaycanın mövqeyini bildirdim ki, hər hansı bir blokadadan söhbət gedə bilməz. Dekabrın 12-dən bu günə qədər 2500-dən çox yük maşını və Qırmızı Xaç Komitəsinin maşınları keçmişdir və əgər blokada var idisə, bu maşınlar necə keçə bilərdi? Yəni, bu, Azərbaycana qarşı əsassız bir ittihamdır, biz bunu rədd edirik və deyə bilərəm ki, keçirdiyim bütün görüşlərdə bu mövqe anlayışla qarşılanır. O cümlədən Avropa İttifaqı bizim mövqeyimizi anlayır. Biz haqlı olaraq tələb edirik ki, yataqlarımızın qanunsuz istismarı dayandırılsın və buna nail olunmayana qədər əminəm ki, bizim ictimai fəallarımız öz şərəfli missiyasından əl çəkməyəcəklər. Bu gün də bunu çatdırmağa çalışdım. Eyni zamanda bildirdim ki, yaxşı olar, Ermənistan və Azərbaycan ikitərəfli qaydada nəzarət-buraxılış məntəqələrini Ermənistan-Azərbaycan sərhədində yaratsınlar. Biz bu təklifi vermişdik, bu gün rəsmən vermişik. Daha əvvəl bu təklif qeyri-rəsmi kanallar vasitəsilə çatdırılmışdır. Ermənistan tərəfindən hər hansı mövqe səsləndirilmədi. Yəqin ki, onlara bir qədər vaxt lazımdır bunu müzakirə etmək üçün.
Amma ilkin təəssüratımız belədir ki, həm Avropada, həm Amerikada bizim bu təklifimiz məntiqli hesab olunur. Bu, hər iki ölkə arasındakı əlaqələrin normallaşmasında da, əlbəttə ki, önəmli amildir. Çünki biz sərhədlərin delimitasiyası haqqında danışırıqsa, nəzarət-buraxılış məntəqələri olmadan bu, mümkün deyil. Biz kommunikasiyaların açılması haqqında danışırıqsa, əlbəttə ki, həm Zəngəzur dəhlizinin hər iki başında, eyni zamanda, Laçın rayonu ilə Ermənistan arasındakı sərhəddə nəzarət-buraxılış məntəqələri yaradılmalıdır. Bu gün Dövlət katibi Blinkenin iştirakı ilə keçirilən görüşdə mən bunu rəsmən təklif kimi irəli sürdüm. Ermənistan tərəfindən cavab gözləyəcəyik.
Jurnalist: Cənab Prezident, Bakı vaxtı ilə 19:30-da panel müzakirəsinin keçiriləcəyi gözlənilir. Gürcüstanın Baş naziri İrakli Qaribaşvili də məhz bu panel müzakirəsində iştirak edəcək. Tbilisi formatı gündəmə gələ bilərmi?
Prezident İlham Əliyev: Ola bilər. Çünki bu, təbii olar. Biz də bunu alqışlayırıq. Mənim Gürcüstana etdiyim səfər zamanı bu məsələ müzakirə olundu. Ermənistan tərəfi buna bir qədər tərəddüdlə yanaşır. Ancaq hesab edirəm ki, bu, ədalətli olardı. İlkin variantda Ermənistan baş nazirinin iştirakı nəzərdə tutulmurdu. Çünki mənə verilən ilkin təklifdə onun adı yox idi. Yəqin dünən axşam belə qərara gəldi ki, o da iştirak etsin. Hesab edirəm ki, bu, yaxşı haldır. Çünki, nəhayət Cənubi Qafqazda üç ölkə arasında hər hansı bir əməkdaşlıq başlana bilər.
Jurnalist: İranla Azərbaycan arasında münasibətlərin normallaşmasını necə görürsünüz? Birinci addımı kim atmalıdır?
Prezident İlham Əliyev: Bizim səfirliyimizə qarşı terror aktından xəbəriniz var. Bu, Azərbaycan diplomatik nümayəndəliyinə qarşı təşkil olunmuş terror aktı idi. Terrorçu 30-40 dəqiqə ərzində tərk-silah edilməmişdir və polis maşınları, təhlükəsizlik xidmətinin işçiləri gəlib-gedirdilər, amma onlar ona iki dəfə səfirliyin binasına daxil olmağa, səfirliyin mühafizə işçilərindən birini qətlə yetirməyə, ikisini isə yaralamağa imkan verdilər. Terrorçunu əliyalın tərk-silah etmiş mühafizə işçilərindən birinin cəsarəti ola bilsin ki, onlarla azərbaycanlının həyatını xilas etdi. Çünki diplomatlarımzın ailələri, o cümlədən uşaqları o binada yaşayırdılar. Buna görə biz bu məsələ ilə bağlı dərhal və şəffaf istintaqın aparılmasını tələb edirik. Bu terror hadisəsindən sonra terrorçunun İran mediasına müsahibə verməsi faktı onun İran istablişmentinin bəzi qolları tərəfindən göndərilənlərdən biri olduğunu göstərir. Digər qəribə məsələ o idi ki, iki gündən sonra o, əqli çatışmazlığı olan insan kimi elan edildi. Bu ekspertizanı onlar dərhal necə keçirə bildilər? Bu, onu ədalət mühakiməsindən yayındırmaq üçün atılmış bir addım idi. Buna görə İran hökuməti şəffaf istintaq aparmalıdır, bizə bu barədə məlumat verilməlidir, terrorçu cəzalandırılmalıdır. Lakin ən vacibi odur ki, terrorçunu göndərənlər, Azərbaycana qarşı bu qəddar aktı törətmiş İran istablişmentinin nümayəndələri ədalət mühakiməsi qarşısına çıxarılmalıdır. Yalnız bundan sonra biz münasibətlərin hər hansı normallaşması haqqında danışa bilərik.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev fevralın 18-də Münxendə "Dağları aşmaq? Cənubi Qafqazda təhlükəsizliyin qurulması" mövzusunda plenar iclasdan sonra Azərbaycan televiziya kanallarına müsahibə verib.
- Cənab Prezident, Real Televiziyasının bir sualı olacaq. Olarmı? Cənubi Qafqazın təhlükəsizliyindən söhbət getdi, yəni, Siz 2020-ci ildə də burada iştirak etmişdiniz və bu 2-3 il ərzində baş verənləri nəzərə alsaq, Siz faktiki olaraq təhlükəsizlik baxımından Cənubi Qafqazın xəritəsini təqdim etdiniz.
- Əlbəttə, İkinci Qarabağ müharibəsindən sonra bölgəmizdə də vəziyyət tamamilə dəyişmişdir. Yeni reallıqlar ortaya çıxdı və əlbəttə, biz hazır olmalıyıq ki, bu reallıqlarda öz mövqeyimizi daha da gücləndirək. Bugünkü panel müzakirəsi bir daha onu göstərdi ki, bəziləri bu reallıqlarla barışmaq istəmirlər, amma məcbur olub barışacaqlar. Çünki biz real dünyada yaşayırıq və bölgəmizdə gedən proseslər, əlbəttə ki, yeni yanaşmaları tələb edir.
Şadam ki, Münxen Təhlükəsizlik Konfransı kimi mötəbər beynəlxalq qurum da bu məsələyə xüsusi diqqət yetirir. Yəqin siz görmüsünüz ki, iştirakçıların sayı da kifayət qədər çox idi, maraq da kifayət qədər böyük idi. Əgər bu müzakirə daha bir neçə saat davam etsəydi, yəqin ki, heç kim bu toplantını tərk etməzdi.
Azərbaycanın mövqeyinə gəldikdə, bizim mövqeyimiz birmənalıdır, açıqdır. Mən bunu qapalı görüşlərdə də ifadə edirəm, rəsmi açıqlamalarımda da. Bu gün Dövlət katibi Blinkenin təşəbbüsü ilə keçirilmiş tədbirdə də ifadə etmişəm, biz haqqın, ədalətin tərəfdarıyıq. Daxili işlərimizə kənar qüvvələrin qarışmasına heç vaxt imkan verməmişik və imkan verməyəcəyik. Qarabağ Azərbaycandır! Bunu mən müharibədən əvvəl demişəm. Bu gün bunu təkcə mən yox, bütün dünya nəinki deyir və görür.
O ki qaldı, Ermənistan-Azərbaycan münasibətlərinin normallaşmasına, yenə də burada da bizim mövqeyimiz tamamilə məntiqlidir. Biz istəyirik ki, bu normallaşma tezliklə baş versin, o ədavət dövrü arxada qalsın. Əgər Ermənistan tərəfi özündə iradə və güc taparsa, əminəm ki, yaxın zamanlarda buna nail olmaq mümkün olacaqdır.
- Təşəkkür edirik. Ermənistan baş naziri tərəfindən yenə qeyri-obyektiv fikirlər səsləndirildi. Yəni, hələ də ikinci dəfə görüşdə, belə deyək, yenə öz amplualarındadır. Nə istəyirlər?
- Bilmirəm, bunu siz daha yaxşı şərh edə bilərsiniz. Əlbəttə, mən bilirəm ki, çoxlarınız “kokeyşn büro” haqqında bəzi fikirlər gözləyirdiniz, yaxşı ki, bu olmadı. Amma yenə də səmimiyyət nöqteyi-nəzərindən hesab edirəm ki, daha da, necə deyərlər, dolğun bir mənzərə yarana bilərdi.
Çünki bilirsiniz, bu gün həqiqətləri gizlətmək, yaxud da ki, reallığı təhrif etmək mümkün deyil. Biz informasiya dünyası dövründə yaşayırıq. Hər kəs yaxşı bilir harada nə baş verir. Ona görə qeyri-ciddi və manipulyativ mahiyyət daşıyan açıqlamalar, əlbəttə ki, ciddi qəbul edilmir. Bizim mövqeyimiz birmənalıdır. Biz nəyi deyiriksə, birincisi, həqiqətə əsaslanırıq. İkincisi, mövqeyimizi açıq bildiririk. Beynəlxalq tərəfdaşlar da bilirlər ki, biz nə istəyirik.
Biz istəyirik ki, Qarabağ məsələsi beynəlxalq gündəlikdən çıxsın. Biz imkan verə bilmərik ki, Qarabağ məsələsi hər hansı bir formada Azərbaycanla Ermənistan arasında imzalanacaq sazişə daxil edilsin. Bunu mən bu gün cənab Blinkenin iştirakı ilə keçirilmiş görüşdə də bildirmişəm. Biz istəyirik ki, sərhədlərimiz tarixi xəritələr əsasında delimitasiya olunsun. Bunun da tarixi məntiqi var. Biz istəyirik ki, Ermənistan bizə qarşı ərazi iddialarından əl çəksin və normallaşma olsun.
Ermənistan nə istəyir? Biz bunu başa düşə bilmirik. Gah deyirlər ki, onlar Laçın-Xankəndi yolunda baş verən hadisələrə ümumiyyətlə heç bir münasibət bildirməyəcəklər, bu, onlara aid məsələ deyil. Gah deyirlər ki, onlar dırnaqarası “Dağlıq Qarabağ problemi” ilə məşğul olmaq istəyirlər. Ona görə onlar özləri üçün bunu müəyyən etməlidirlər və düzgün tələffüz etməlidirlər, xarici tərəfdaşlara da öz mövqeyini, - əgər o mövqe varsa, - çatdırmalıdırlar.
-Cənab Prezident, bir sual da xahiş edirik. Avropa İttifaqının nümayəndələri ilə görüşərkən Fransanın qərəzli mövqeyi ilə bağlı hər hansı bir fikir səsləndirilibsə, istərdik ki, bu haqda da eşidək.
- Bu haqda mənim tərəfimdən nə isə demək bəlkə düzgün olmaz. Amma əlbəttə ki, bütün görüşlərdə bu məsələ gündəlikdə idi. Hesab edirəm ki, Azərbaycanın ədalətli mövqeyi də anlayışla qəbul edilir.
- Cənab Prezident, üzr istəyirəm, bir sual da verəcəyəm. Deməli, burada enerji təhlükəsizliyi ilə bağlı panellər keçirilir. Ümumiyyətlə, necə bilirsiniz, Azərbaycanın son vaxtlar enerji təhlükəsizliyi təchizatı ilə bağlı irəli sürdüyü məsələlər, Bolqarıstanda, Rumıniyada imzalanan müqavilələr, Avropa İttifaqı ilə. Yəni, Azərbaycan burada faktiki olaraq hərəkətverici qüvvədir. Bir daha istəyərdik ki, Sizdən bu barədə bir şərh eşidək.
- Bu təbiidir. Yəni, bu, yəqin artıq həqiqətdir ki, əlavə şərhlərə də ehtiyac yoxdur. Həm Davos Forumu çərçivəsində, həm burada enerji təhlükəsizliyi məsələləri gündəliyin ön sıralarındadır. Əlbəttə ki, burada Azərbaycan yeni mənbənin sahibi kimi və Avropanın enerji təhlükəsizliyi üçün bir çox işlər görən ölkə kimi böyük hörmətlə qarşılanır. Deyə bilərəm ki, bir çox görüşlərdə bizim Avropanın enerji təhlükəsizliyinə verdiyimiz töhfə qeyd olunur və mənə təşəkkürlər də çatdırılır.
Burada həm Avropa, həm Azərbaycan ancaq qazanc əldə edə bilərlər və faktiki olaraq biz bunu edirik. Şübhəsiz ki, enerji diplomatiyamız nə qədər uğurlu olarsa, ölkəmizin maraqları bir o qədər də daha güclü şəkildə təmin ediləcək.
Jurnalistlər: Çox sağ olun.
28 May, 2022 / Rəsmi xronika Prezident İlham Əliyev və birinci xanım Mehriban Əliyeva Zəngilan rayonunda “Ağıllı kənd” layihəsinin birinci mərhələsi üzrə açılış mərasimində iştirak ediblər

President Ilham Aliyev was interviewed by TV channels in Munich
Following the joint meeting with U.S. Secretary of State Antony Blinken and Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan, President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev has been interviewed by TV channels in Munich.
President Ilham Aliyev: Salaam alaikum.
Journalists: Hello, Mr. President.
Journalist: The meeting has probably been held. How did it go?
President Ilham Aliyev: It went well. I think it was constructive. Many issues were discussed, including the signing of the peace agreement between Armenia and Azerbaijan and the existence of the necessary conditions for the signing of the agreement. Of course, I reiterated my position. The key thing is that this peace agreement should be based on international norms and principles. Any provision in relation to Karabakh is unacceptable. Azerbaijan’s position in this respect has been communicated. Three days ago, we received new responses to our proposals from Armenia. We are elaborating them now. At first glance, there is progress in Armenia's position, but it is not sufficient. So this is the main issue discussed. Of course, the situation on the Lachin-Khankendi road was also discussed. I reiterated Azerbaijan's position that there is no question of any kind of blockade. More than 2,500 trucks and Red Cross vehicles have passed along the road since December 12, and if there had been a blockade, how could these vehicles have got through? In other words, this is an unfounded accusation against Azerbaijan, we are rejecting it, and I can say that this position was met with understanding in all the meetings I have had. The European Union understands our position as well. We rightfully demand that the illegal exploitation of our fields be stopped and until this is achieved, I am sure that our social activists will not give up their honorable mission. I have tried to communicate this message as well today. I have also stated that it would be good if Armenia and Azerbaijan established checkpoints on the Armenian-Azerbaijan border in a bilateral manner. We made this suggestion earlier and made it official today. Previously, this suggestion was communicated through unofficial channels. Armenia did not voice any position. They probably need some time to discuss it.
But our initial impression is that both Europe and America view this proposal of ours as logical. This is certainly an important factor in the normalization of relations between the two countries. Because if we are talking about border delimitation, it is impossible to achieve without checkpoints. If we are talking about the opening of communications, of course, checkpoints should be established at both ends of the Zangezur corridor and at the border between Lachin district and Armenia. Today, at the meeting held with the participation of Secretary of State Blinken, I officially put forward this as a proposal. We will wait for a response from Armenia.
Journalist: Mr. President, a panel discussion is expected to take place at 19:30 Baku time. Prime Minister of Georgia Irakli Garibashvili will also participate in this panel discussion. Can the Tbilisi format come up?
President Ilham Aliyev: Maybe. Because it would be natural. We are also welcoming that. This issue was discussed during my visit to Georgia. The Armenian side is somewhat hesitant about this. But I think it would be fair. Initially, the participation of the Armenian Prime Minister was not envisaged. His name was not mentioned in the initial proposal given to me. He probably decided to attend last night. I think this is a good development because, finally, some cooperation among the three South Caucasus countries can be started.
Journalist: How do you see the normalization of relations between Iran and Azerbaijan? Who should take the first step?
President Ilham Aliyev: You mean who was responsible? You heard about the terror act against our embassy, which was the organized act of terror against the Azerbaijani diplomatic premises. During 30-40 minutes the terrorist was not disarmed, and the police cars coming and going, security officers allowed him to break in twice and kill one security officer and injure two others. And only bravery of one of security officers, who with empty hands disarmed that terrorist, saved lives of maybe of dozens of Azerbaijanis. Because there were the families of the diplomats, including children live in that building. Therefore, we demand immediate and transparent investigation. And the fact that right after this act of terror, the terrorist was interviewed by Iranian media demonstrates that he is one of those who was sent by some of the branches of the Iranian establishment. And another strange thing was that just two days after, he was announced as mentally disabled. How could they hold this expertise immediately? That is an attempt to protect him from justice. Therefore, the Iranian government should have a transparent investigation. We must be informed about that, the terrorist must be punished, but most importantly, those who sent the terrorist, those representatives of the Iranian establishment, who did this brutal act against Azerbaijan, must be brought to justice. Only after that, we can talk about any kind of normalization.
Following a plenary session on “Moving Mountains? Building Security in the South Caucasus” in Munich, President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev has been interviewed by the Azerbaijani TV channels.
- Mr. President, Real Television will have a question, if we may. The security of the South Caucasus has been discussed, i.e. you were also here in 2020, and considering what happened during these two to three years, you have actually put forward a map of the South Caucasus in terms of security.
- Of course, the situation in our region has completely changed after the second Karabakh war. New realities have emerged, and of course, we must be ready for strengthening our position in these new realities. Today's panel discussion once again showed that some people do not want to come to terms with these realities, but they will have to do that. Because we are living in a real world and the processes taking place in our region certainly require new approaches.
I am glad that the Munich Security Conference as a reputable international forum pays a special attention to this issue. You might have seen that the number of participants was quite large and the interest was quite strong. If this discussion lasted a couple of hours more, no one would have left the meeting.
As for Azerbaijan's position, our position is unequivocal and clear. I have expressed it in closed-door meetings and in my official statements. Today, at the event initiated by Secretary of State Blinken, I stated that we are supporters of justice. We have never allowed outside forces to interfere in our internal affairs and we will never allow it. Karabakh is Azerbaijan! I said this before the war. Today, not only me but also the whole world is saying and seeing this.
As for the normalization of Armenian-Azerbaijani relations, our position here is completely logical. We want this normalization to happen as soon as possible and the period of enmity to be left in the past. If the Armenian side finds the determination and strength in itself, I am sure that it will be possible to achieve this in the near future.
- Thank you. The Armenian prime minister has voiced non-objective opinions again. In other words, in the second meeting too, so to speak, he is still toeing his line. What do they want?
- I don't know, you can explain this better. Of course, I know that many of you were expecting something about the “Caucasian bureau”, but fortunately it didn’t happen this time. And yet, from the point of view of sincerity, I think that a more complete picture could have been created.
Because you know that it is impossible to conceal the truth or distort the reality today. We live in the information age. Everyone knows what is happening where. Therefore, frivolous and manipulative statements are certainly not taken seriously. Our position is clear. First of all, what we say is based on the reality. Secondly, we are making our position clear. International partners are also aware of what we want.
We want the Karabakh issue to be removed from the international agenda. We cannot allow the Karabakh issue to be included in the agreement to be signed between Azerbaijan and Armenia in any form. I also stated this at the meeting held with the participation of Mr. Blinken today. We want our borders to be delimited based on historical maps. This also has a historical logic. We want Armenia to give up its territorial claims against us and normalization to happen.
What does Armenia want? We cannot understand that. Sometimes they say that they will not comment on the events taking place on the Lachin-Khankendi road and that this matter is not related to them. Sometimes they say that they want to deal with the “Nagorno-Karabakh problem”. Therefore, they should define it for themselves, articulate it correctly and convey their position to foreign partners, if there is such a position.
- Mr. President, we would like to ask one more question. Was any opinion voiced regarding France's biased position during the meeting with the representatives of the European Union? We would like to hear about that.
- It might not be right for me to say something about this. But, of course, this issue was on the agenda of all meetings. I think that the fair position of Azerbaijan is accepted with understanding.
- Mr. President, I am sorry, I will ask one more question. Energy security panels are being held here. In general, what is your take on that? The initiatives Azerbaijan has made recently in relation to energy security, the contracts signed in Bulgaria and Romania, and with the European Union, i.e. Azerbaijan is actually acting as the driving force here. Again, we would like to hear from you about this.
- This is natural. It is probably already true and there is no need for further comments. Both within the framework of the Davos Forum and here, energy security issues are at the forefront of the agenda. Of course, Azerbaijan is highly respected here as the owner of a new source and as a country that has done a lot for European energy security. I can say that our contribution to European energy security is acknowledged in many meetings and words of gratitude are spoken to me.
Both Europe and Azerbaijan can only benefit here. In fact, we are already doing that. It is beyond doubt that the more successful our energy diplomacy, the better our country's interests will be provided.