Dövlət Komitəsində məcburi köçkün yeniyetmələrlə görüş keçirilib
Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsində Braziliya ciu-citsusu üzrə  Ulu Öndər Heydər Əliyevin xatirəsinə həsr edilmiş Açıq Bakı Turnirinin qalibi olan məcburi köçkün yeniyetmələrlə görüş keçirilib.
Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə ölkəmizdə aparılan idman və gənclər siyasətinin gənc nəslin fiziki və mənəvi sağlamlığının təmin edilməsinə yönəldiyi, bu sahədə böyük nailiyyətlər əldə olunduğu diqqətə çatdırılıb. Birinci vitse-prezident Mehriban xanım Əliyevanın qaçqın və məcburi köçkünlərlə bağlı məsələlərə xüsusi həssaslıqla yanaşdığı, onların sağlamlığı, təhsili, sosial problemlərinin həlli, mədəni inkişafı üçün zəruri şəraitin yaradılmasına böyük qayğı göstərdiyi qeyd edilib.
Vurğulanıb ki, məcburi köçkünlər arasında da bədən tərbiyəsi və  idmanın kütləviliyinin təmin edilməsi, həmçinin bu kateqoriyadan olan yeniyetmə və gənclərin yaradıcılıq imkanlarının artırılması üçün məqsədyönlü tədbirlər həyata keçirilir. Məcburi köçkünlərin müvəqqəti məskunlaşdıqları qəsəbələrdə və yaşayış komplekslərində müxtəlif idman növləri üzrə bölmələr fəaliyyət göstərir.
Dövlət Komitəsinin sədri Rövşən Rzayev idmançı yeniyetmələri təhsildə və idmanda qazandıqları uğurlara görə təbrik edib, onların əzmkarlığını yüksək qiymətləndirib. Qeyd olunub ki, Böyük Qayıdışın həyata keçirilməsi zamanı işğaldan azad edilmiş ərazilərdə yeni salınacaq yaşayış məntəqələrində də onların idmanın müxtəlif növləri ilə məşğul olmaları üçün zəruri şərait yaradılacaqdır.
Braziliya ciu-citsusu üzrə Açıq Bakı Turnirində mükafata layiq yerlər tutan məcburi köçkün yeniyetmələr görüşdə turnir təəssüratlarını bölüşüb, qarşıdakı yarışlara necə hazırlaşdıqları barədə danışıblar, səmimi görüşə görə minnətdarlıq bildiriblər.

The State Committee for Affairs of Refugees and IDPs held a meeting with internally displaced teenagers who won the Open Baku Tournament on Brazilian jiu-jitsu dedicated to the memory of national leader Heydar Aliyev.
It was brought to the attention that the sports and youth policy pursued in our country under the leadership of President Ilham Aliyev is aimed at ensuring the physical and spiritual health of the younger generation, and great success has been achieved in this area. It was noted that First Vice-President Mehriban Aliyeva is particularly scrupulous about issues related to refugees and internally displaced persons, pays great attention to creating the necessary conditions for their health, education, solving social problems and cultural development.
It was emphasized that purposeful measures are being implemented to ensure mass physical education and sports among IDPs, as well as to increase the creative opportunities of teenagers and young people from this category. In settlements and residential complexes where IDPs temporarily live, there are sections on various sports.
Chairman of the State Committee Rovshan Rzayev congratulated the young athletes on their achievements in education and sports, highly appreciating their perseverance. It was noted that during the implementation of the Great Return, the necessary conditions will be created for them to practice various sports in the newly built settlements in the liberated territories.
IDP juniors who took places in the Open Baku Tournament on Brazilian jiu-jitsu shared their impressions of the tournament, talked about how they prepared for the upcoming competitions, and expressed gratitude for the sincere meeting.