Dövlət Komitəsində GİZ-in Avropa üzrə rəhbəri ilə görüş keçirilib
Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Rövşən Rzayev Almaniya Beynəlxalq Əməkdaşlıq Cəmiyyətinin (GİZ GmbH) Avropa üzrə rəhbəri Tilmann Nagellə görüşüb. Görüşdə GİZ-in ölkə üzrə direktoru Karin Hörhan da iştirak edib.
Qonağa ölkəmizin üzləşdiyi qaçqın və məcburi köçkünlük problemi, onun həlli istiqamətində dövlət tərəfindən həyata keçirilən tədbirlər haqqında ətraflı məlumat verilib.
Qeyd edilib ki, məcburi köçkünlərin problemlərinin həlli Prezident İlham Əliyevin sosial siyasətinin prioritetlərindən olub və dövlətimizin başçısı Böyük Qayıdışın uğurla icra edilməsi üçün zəruri tədbirlər həyata keçirir. Qaçqınlara və məcburi köçkünlərə diqqət və qayğı göstərilməsi Birinci vitse-prezident Mehriban xanım Əliyevanın da fəaliyyətində aparıcı xətdir.
Qonağa Prezident İlham Əliyevin tapşırığı əsasında işğaldan azad edilmiş ərazilərdə aparılan bərpa quruculuq işləri, məcburi köçkünlərin doğma yurdlarına könüllü, təhlükəsiz və ləyaqətlə geri qayıdışının təmin edilməsi üçün həyata keçirilən tədbirlər barədə ətraflı məlumat verilib. Qeyd edilib ki, işğaldan azad edilmiş ərazilərə Böyük Qayıdışa dair I Dövlət Proqramı həmin ərazilərin tezliklə dirçəldilməsinə  və dayanıqlı məskunlaşdırılmasına şərait yaradacaq.
Diqqətə çatdırılıb ki, geri qayıdacaq əhalinin məşğulluğunun təmin edilməsi də qarşıda duran mühüm vəzifələrdən biridir. Almaniya Beynəlxalq Əməkdaşlıq Cəmiyyəti tərəfindən Almaniya Federal İqtisadi Əməkdaşlıq və İnkişaf Nazirliyinin sifarişi, həmçinin Dövlət Komitəsinin dəstəyi ilə həyata keçirilən “Cənubi Qafqazda məcburi köçkünlərin və aztəminatlı yerli əhalinin sosial və iqtisadı inkişafı” layihəsinin bu baxımdan əhəmiyyətli olduğu vurğulanıb, məcburi köçkünlərə dəstək məqsədi ilə icra edilən layihəyə görə təşəkkür bildirilib.
Almaniya Beynəlxalq Əməkdaşlıq Cəmiyyətinin (GİZ GmbH) Avropa üzrə rəhbəri Tilmann Nagel qəbula görə təşəkkür bildirilib.
Görüşdə 2023-2025-ci illər ərzində qarşılıqlı əməkdaşlığın genişləndirilməsi və gələcək perspektivlər haqqında fikir mübadiləsi aparılıb.

A meeting was held with the head of GIZ for Europe at the State Committee
Rovshan Rzayev, chairman of the State Committee for Affairs of Refugees and IDPs, met with Tilmann Nagel, head of the German Agency for International Cooperation (GIZ GmbH) for Europe. The country director of GIZ Karin Horhan also attended the meeting.
The guest was given detailed information about the refugee and internal displacement problem facing our country and the measures taken by the state to solve it.
It was noted that solving the problems of IDPs was one of the priorities of President Ilham Aliyev’s social policy, and the head of state takes necessary measures for the successful implementation of the Great Return. Providing attention and care to refugees and IDPs is a leading line in the activities of First Vice President Mehriban Aliyeva.
The guest was given detailed information about the restoration and construction works carried out in the territories liberated from occupation on the basis of the order of President Ilham Aliyev, and the measures implemented to ensure the voluntary, safe and dignified return of the IDPs to their homelands. It was noted that the First State Program on the Great Return to the territories liberated from occupation will create conditions for the quick revival and sustainable settlement of those territories.
It was pointed out that ensuring the employment of the returning population is one of the important tasks ahead. The German Agency for International Cooperation emphasized that the project “Social and economic development of IDPs and low-income local population in the South Caucasus” carried out on the order of the German Federal Ministry of Economic Cooperation and Development, as well as with the support of the State Committee, is important in this regard, and thanked for the project implemented with the purpose of support to IDPs.
Tilmann Nagel, head of German Agency for International Cooperation
(GIZ GmbH) for Europe, thanked for the reception.
During the meeting, views were exchanged on the expansion of mutual cooperation and future perspectives during 2023-2025.