Dövlət Komitəsində Moldova naziri ilə görüş olub
Oktyabrın 20-də Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Rövşən Rzayev ölkəmizdə səfərdə olan Moldova Respublikasının əmək və sosial müdafiə naziri Marçel Spatarın rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşüb.
Qonağa Ermənistanın işğalçılıq və deportasiya siyasəti nəticəsində ölkəmizdə yaranmış  qaçqınlıq və məcburi köçkünlük problemi, onun tarixi kökləri və həlli istiqamətində həyata keçirilən tədbirlər haqqında ətraflı məlumat verilib. Ölkəmizdə qaçqın və məcburi köçkünlərin sosial müdafiəsinin təmin edildiyi, dövlətimizin başçısının və Birinci vitse-prezident Mehriban xanım Əliyevanın bu kateqoriyadan olan vətəndaşlara xüsusi diqqət və qayğı göstərdikləri bildirilib.
Torpaqlarımız Ermənistanın işğalından azad edildikdən sonra yaranmış vəziyyət, məcburi köçkünlərin doğma yurda qayıdışı, bu məqsədlə görülən genişmiqyaslı işlər barədə də qonaqlara ətraflı məlumat verilib.
Qeyd olunub ki, Böyük Qayıdışın təşkili könüllülük, təhlükəsizlik və layiqli həyat şəraitinin yaradılması kimi beynəlxalq prinsiplərə əsaslanır. İstər məcburi köçkünlük dövründə, istərsə də indi qayıdışa hazırlıq görülərkən məcburi köçkünlərin məşğulluğunun artırılması məsələsinin də prioritet istiqamət olduğu bildirilib, qonaqlar bu sahədə həyata keçirilən layihələr barədə məlumatlandırılıb.
Moldovanın əmək və sosial müdafiə naziri Marçel Spatar səmimi qəbula görə təşəkkür edib. O, səfərinin ölkələrimiz arasında dostluq və əməkdaşlıq əlaqələrini daha da möhkəmləndirmək məqsədi daşıdığını vurğulayıb, həmçinin bölgədə yaranmış böhranlı vəziyyətlə əlaqədar Moldovanın  üzləşdiyi qaçqınlıq problemindən danışıb, onun həlli sahəsində təcrübə mübadiləsinin faydalı olduğunu bildirib.

On October 20, the Chairman of the State Committee for Affairs of Refugees and IDPs Rovshan Rzayev met with the delegation led by the Minister of Labor and Social Protection of the Republic of Moldova Marcel Spatari, who was visiting our country.
The guest was given detailed information about the refugee and internal displacement problem that arose in our country as a result of Armenia’s occupation and deportation policy, its historical roots and the measures taken to solve it. It was stated that social protection of refugees and IDPs is ensured in our country, and the head of our state and First Vice-President Mehriban Aliyeva pay special attention and care to citizens of this category.
The guests were also given detailed information about the situation that arose after the liberation of our lands from the occupation of Armenia, the return of IDPs to their native land, and the large-scale works carried out for this purpose.
It was noted that the organization of the Great Return is based on international principles such as volunteerism, security and creation of decent living conditions. It was stated that the issue of increasing the employment of IDPs is a priority, both during the period of internal displacement and now when preparations are being made for the return, and the guests were informed about the projects implemented in this field.
The Minister of Labor and Social Protection of Moldova Marcel Spatari thanked for the warm welcome. He emphasized that his visit was aimed at further strengthening the friendly and cooperative relations between our countries, and also spoke about the refugee problem faced by Moldova in connection with the crisis situation occurred in the region, and said that the exchange of experience in solving it is useful.