Ağdam sakini: Kəndimizin təməlqoyma mərasimini böyük sevinc və qürur hissi ilə izlədik
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin və birinci xanım Mehriban Əliyevanın oktyabrın 4-də Ağdam rayonuna səfəri zamanı Ağdam şəhərində yaşayış məhəlləsinin, həmçinin rayonun Sarıcalı, Xıdırlı və Kəngərli kəndlərinin təməli qoyulub. Böyük Qayıdış tədbirləri çərçivəsində görülən işlər, erməni vandalizminə məruz qalmış yurd yerlərimizin müasir tələblər əsasında yenidən qurulması, layiqli həyat şəraiti ilə təmin olunan şəhər və kəndlərin salınması məcburi köçkün həmvətənlərimizdə məmnunluq və minnətdarlıq hissi doğurur.
Dövlət Komitəsinin hazırladığı videoçarxlarda Ağdam şəhərinin, Sarıcalı, Xıdırlı və Kəngərli kəndlərinin sakinləri doğma yurda qayıdışla bağlı fikirlərini bölüşürlər.
Təqdim edilən videoçarxda Xıdırlı kənd sakini Cəbiyev Nadir Savalan oğlu  təməlqoyma mərasimini böyük sevinc və qürur hissi ilə izlədiyini bildirib. Bütün ailə üzvləri ilə birlikdə kəndə qayıdacaqları günü səbrsizliklə gözlədiyini qeyd edən məcburi köçkün doğma yurd yerlərinin bərpası və yenidən qurulması üçün lazım olan bütün tədbirlərin dövlətimizin başçısının rəhbərliyi ilə keçiriləcəyinə əmin olunduğunu deyib. O, Prezident, Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevə, Birinci vitse-prezident Mehriban Əliyevaya, torpaqlarımızı işğaldan qurtaran rəşadətli Azərbaycan Ordusuna, qəhrəman əsgər və zabitlərimizə minnətdarlıqlarını ifadə edib, Allahdan şəhidlərimizə rəhmət, qazilərimizə şəfa diləyib.

During the visit of the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev and the first lady Mehriban Aliyeva to Aghdam region on October 4, the foundation of a residential block was laid in Aghdam city, as well as Sarijali, Khidirli and Kangarli villages of the region. The works carried out within the framework of the Great Return events, the reconstruction of our homelands that were subjected to Armenian vandalism based on modern requirements, the construction of cities and villages provided with decent living conditions, evoke a sense of satisfaction and gratitude in our internally displaced compatriots.
In the videos prepared by the State Committee, residents of Aghdam city, Sarijali, Khidirli and Kangarli villages share their views on returning to their homeland.
In the presented video clip, Jabiyev Nadir Savalan, a resident of Khidirli village, said that he watched the groundbreaking ceremony with great joy and pride. Noting that he is impatiently waiting for the day when he and all his family members will return to the village, the IDP said that he was assured that all necessary measures for the restoration and reconstruction of his homeland will be carried out under the leadership of the head of our state. He expressed his gratitude to the President, Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev, First Vice-President Mehriban Aliyeva, the brave Azerbaijani Army that saved our lands from occupation, our heroic soldiers and officers, and prayed for God’s mercy on our martyrs and healing for our veterans.