Dövlət Komitəsi yanında İctimai Şuranın iclası keçirilib
Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsi yanında İctimai Şuranın növbəti iclası keçirilib.
İctimai Şuranın sədri Anar Xəlilov Dövlət Komitəsi ilə səmərəli qarşılıqlı fəaliyyətin nəticələri və qarşıda duran vəzifələr barədə ətraflı məlumat verib. Qeyd edilib ki, Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə işğaldan azad edilmiş ərazilərdə aparılan genişmiqyaslı bərpa-quruculuq işləri keçmiş məcburi köçkünlərdə dərin razılıq hissi doğurur. Dövlətimizin başçısının və Birinci vitse-prezident Mehriban xanım Əliyevanın diqqət və qayğısı ilə əhatə olunmuş bu kateqoriyadan olan həmvətənlərimiz öz doğma yurdlarına qayıdışın da uğurla həyata keçiriləcəyinə əmindirlər.
Böyük Qayıdışın başlandığı məmnuniyyətlə qeyd edilərək, Zəngilan rayonunun Ağalı kəndinə əhalinin köçürülməsinin ilkin mərhələlərində əldə olunmuş təcrübənin digər məcburi köçkün icmalarının da qayıdış prosesinə hazırlanmasında böyük fayda verəcəyi vurğulanıb. Dövlət Komitəsinin bu sahədə apardığı maarifləndirmə, məlumatlandırma işlərində Şura üzvlərinin fəal iştirakının vacibliyi diqqətə çatdırılıb və bu istiqamətdə fəaliyyətin genişləndirilməsi ilə bağlı fikirlər, təkliflər səsləndirilib.
İctimai Şura ilə Dövlət Komitəsi arasında operativ əlaqənin təmin olunmasının əhəmiyyəti qeyd edilib və bu təcrübənin məcburi köçkünləri narahat edən məsələlərin həllində müsbət rol oynadığı bildirilib.
İclasda iştirak edən Dövlət Komitəsinin sədri Rövşən Rzayev səmərəli fəaliyyət göstərdiklərinə görə şura üzvlərinə təşəkkür edib, onların rəy və təkliflərinin daim dəyərli olduğunu, məcburi köçkünlərlə iş sahəsində dövlət siyasətinin həyata keçirilməsində ictimai iştirakçılığın mühüm əhəmiyyətini vurğulayıb.
İclasda məcburi köçkünlərin doğma yurda qayıdışa hazırlanmasının indi ən vacib məsələ olduğu qeyd olunub, bu və digər aktual məsələlərlə əlaqədar ətraflı fikir mübadiləsi aparılıb, fəaliyyət istiqamətləri müəyyənləşdirilib.
02 Dekabr, 2022 / Tədbirlər Komitə əməkdaşları üçün maarifləndirici təlim keçirilib
18 Noyabr, 2022 / Tədbirlər Koreya səfirliyi qaçqınlara və məcburi köçkünlərə dəstək tədbirləri həyata keçirir

The next meeting of the Public Council was held under the State Committee for Affairs of Refugees and IDPs.
The Chairman of the Public Council, Anar Khalilov, gave detailed information about the results of effective interaction with the State Committee and the upcoming tasks. It was noted that the large-scale restoration and reconstruction works carried out in the territories freed from occupation under the leadership of President Ilham Aliyev evoke a deep sense of satisfaction in the former IDPs. Our compatriots from this category, surrounded by the attention and care of the head of state and First Vice-President Mehriban Aliyeva, are sure that the return to their homeland will be successful.
Noting with satisfaction that the Great Return has begun, it was emphasized that the experience gained in the initial stages of population relocation to Aghali village of Zangilan region will be of great benefit in preparing other internally displaced communities for the return process. The importance of the active participation of the Council members in the education and information works carried out by the State Committee in this field was brought to the attention, and ideas and suggestions regarding the expansion of activities in this direction were voiced.
The importance of ensuring operational communication between the Public Council and the State Committee was noted, and it was said that this practice played a positive role in solving the issues of concern to the IDPs.
Chairman of the State Committee, Rovshan Rzayev, who attended the meeting, thanked the members of the council for their efficient activities, emphasized that their opinions and suggestions are always valuable, and public participation in the implementation of state policy in the field of work with IDPs is important.
At the meeting, it was noted that preparing the IDPs for their return to their homeland is now the most important issue, detailed exchange of views was held on this and other relevant issues, and the directions of activities were determined.