Dövlət Komitəsinin sədri Almaniya Federativ Respublikasının ölkəmizdəki fövqəladə və səlahiyyətli səfiri ilə görüşüb
Görüşlər 16 Sentyabr, 2022
Sentyabrın 16-da Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Rövşən Rzayev Almaniya Federativ Respublikasının ölkəmizdəki fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Ralf Horlemannla görüşüb.
Ölkəmizdə yeni fəaliyyətə başlamış diplomata qaçqınlar və məcburi köçkünlərlə iş sahəsində dövlət siyasətinin əsas istiqamətləri, komitənin fəaliyyəti haqında ətraflı məlumat verilib.  Ermənistanın etnik təmizləmə və işğalçılıq siyasəti aparması nəticəsində otuz ilə yaxın bir müddətdə ölkəmizin ciddi problemlərlə üzləşdiyi, bir milyondan çox azərbaycanlının öz daimi yaşayş yerindən didərgin düşdüyü, yalnız iki il əvvəl torpaqlarımızın işğalına son qoyulması ilə əlaqədar məcburi köçkünlərin öz ata-baba yurdlarında qayıdışına imkan yarandığı, hazırda bu sahədə məqsədyönlü addımlar atıldığı bildirilib.
Qeyd edilib ki, məcburi köçkünlərin problemlərinin həlli Prezident İlham Əliyevin sosial siyasətinin prioritetlərindən olub və dövlətimizin başçısı Böyük Qayıdışın uğurla icra edilməsi üçün zəruri tədbirlər həyata keçirir. Qaçqınlara və məcburi köçkünlərə diqqət və qayğı göstərilməsi Birinci vitse-prezident Mehriban xanım Əliyevanın da fəaliyyətində aparıcı xətdir.
İşğaldan azad edilmiş ərazilərdə geniş miqyasda bərpa-quruculuq işlərinin aparılması, məcburi köçkünlərin mütləq əksəriyyətinin yüksək əhval-ruhiyyə ilə qayıdışa hazırlaşması qeyd edilib. Almaniya Beynəlxalq Əməkdaşlıq Cəmiyyətinin (GİZ GmbH) ölkəmizdə ötən illərdə məcburi köçkünlərlə bağlı uğurlu fəaliyyətinin Böyük Qayıdış dövründə də davam etdirəcəyinə inam ifadə olunub.
Səfir Ralf  Horlemann səmimi görüşə və ətraflı məlumata görə təşəkkür edərək, qarşıdakı fəaliyyəti dövründə Almaniya-Azərbaycan əlaqələrinin daha da möhkəmlənməsinə çalışacağını vurğulayıb. O, ölkəmizi yaxından tanımaq istədiyini, bu məqsədlə, ilk növbədə, əfsanəvi şəhər kimi təsəvvür etdiyi Şuşaya getməyi qərara aldığını deyib. Alman diplomat işğaldan azad olunmuş ərazilərdə bərpa-quruculuq işlərinin sürətlə aparılmasını da təqdir edib.

The Chairman of the State Committee met with the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Federal Republic of Germany to our country
Görüşlər 16 September, 2022
On September 16, Rovshan Rzayev, Chairman of the State Committee for Affairs of Refugees and IDPs, met with the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Federal Republic of Germany to our country Ralf Horlemann.
The diplomat, who has just started working in our country, was given detailed information about the main directions of the state policy, as well as the activities of the committee in the field of work with refugees and IDPs. It was stated that, as a result of Armenia’s policy of ethnic cleansing and occupation, our country has faced serious problems for nearly thirty years, more than a million Azerbaijanis have been displaced from their permanent place of residence, and as our lands were liberated two years ago, it was possible for IDPs to return to their ancestral homelands, goal-directed steps were taken in this field.
It was noted that solving the problems of IDPs was one of the priorities of President Ilham Aliyev’s social policy, and the head of our state takes necessary measures for the successful implementation of the Great Return. Providing attention and care to refugees and IDPs is a leading line in the activities of First Vice President Mehriban Aliyeva.
It was noted that large-scale restoration and reconstruction works were carried out in the liberated territories, and that the absolute majority of IDPs were preparing to return in high spirits. Confidence was expressed that the German International Cooperation Society (GIZ GmbH) will continue its successful activities related to IDPs in our country during the Great Return as well.
Ambassador Ralf Horlemann thanked for the sincere meeting and detailed information and stressed that he will try to further strengthen the German-Azerbaijani relations during his upcoming activities. He said that he wants to get to know our country closely, and for this purpose, he decided to go to Shusha, which he imagines as a legendary city. The German diplomat also praised the speedy restoration and construction works in the liberated territories.