Dövlət Komitəsində yaponiyalı xeyriyyəçi ilə görüş olub
Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Rövşən Rzayev Yaponiyanın “Fuji Optical Co. Ltd” şirkətinin rəhbəri, dünya şöhrətli oftalmoloq  və xeyriyyəçi Akio Kanai ilə görüşüb.
Prezident, Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə rəşadətli ordumuz torpaqlarımızı işğaldan azad etdikdən sonra məcburi köçkünlərin həyatında yeni bir dövrün başlandığı barədə yaponiyalı qonağa ətraflı məlumat verilib. Qeyd edilib ki, işğaldan azad edilmiş ərazilərdə geniş bərpa-quruculuq işləri aparılır, Böyük Qayıdışın ilkin mərhələsi başlanıb. Doğma yurda böyük ruh yüksəkliyi ilə qayıtmağa hazırlaşan insanlar dövlətimizin qayğısı ilə əhatə olunublar. Prezident İlham Əliyev onların qısa müddətdə öz ata-baba ocaqlarına qayıdışının təmin olunmasını ən mühüm vəzifə kimi qarşıya qoyub. Birinci vitse-prezident Mehriban xanım Əliyeva məcburi köçkünlərlə bağlı məsələlərin həllini daim diqqətdə saxlayır.
Məcburi köçkünlüyün çətinliklərini yaşayanların sağlamlıq vəziyyətinə xüsusi həssaslıqla yanaşılır. Dövlət Komitəsi ilə Tibbi Ərazi Bölmələrini İdarəetmə Birliyi – TƏBİB  arasında bağlanmış əməkdaşlıq haqqında memorandum əsasında doğma yurda qayıdarkən məcburi köçkünlər hərtərəfli tibbi müayinədən keçirilirlər. Artıq Zəngilan rayonunun Ağalı kəndinə qayıdışda bu təcrübə tətbiq edilir.
Yaponiyalı xeyriyyəçinin Azərbaycanda 15 ildən artıq bir müddətdə məcburi köçkünlərə  və aztəminatlı ailələrə optometrik xidmətlər göstərdiyi, nəticədə hər il minlərlə insanın görmə imkanlarını yaxşılaşdırdığı minnətdarlıqla xatırlanıb.
Akio Kanai COVID-19 pandemiyası ilə əlaqədar 2020-ci ildən ölkəmizdə öz xeyriyyəçilik missiyasını həyata keçirə bilmədiyini vurğulayaraq, indiki səfərinin missiyanı bərpa etmək məqsədi daşıdığını bildirib. Yaponiyalı qonaq səfər çərçivəsində Tərtər rayonunda olub, vaxtilə xidmət göstərdiyi insanlarla görüşüb, müharibə zamanı rayonda dağıntıya məruz qalmış mülki obyektlərə baş çəkib, bundan ziyan görən insanlarla söhbətləşib. O, xeyriyyə missiyasının uğurla həyata keçirilməsinə hökumət səviyyəsində göstərilən dəstəyi razılıq hissi ilə xatırlayıb, missiyanın bərpasından sonra bu dəstəyin davam edəcəyinə ümidvar olduğunu deyib.

There was a meeting with a Japanese philanthropist at the State Committee
Rovshan Rzayev, the Chairman of the State Committee for Affairs of Refugees and IDPs, met with the head of Japan’s Fuji Optical Co. Ltd company, world famous ophthalmologist and philanthropist Akio Kanai.
The Japanese guest was given detailed information about the beginning of a new period in the lives of IDPs after our brave army liberated our lands from occupation under the leadership of the President, Victorious Commander-in-Chief Ilham Aliyev. It was noted that extensive restoration and construction works are being carried out in the territories freed from occupation, and the initial stage of the Great Return has begun. People preparing to return to their homeland with great enthusiasm are surrounded by the care of our state. President Ilham Aliyev has set the most important task to ensure their return to their ancestral homes in a short period of time. First Vice-President Mehriban Aliyeva always pays attention to the solution of issues related to IDPs.
Special attention is paid to the health condition of those experiencing the difficulties of internally displacement. On the basis of the memorandum of cooperation concluded between the State Committee and the Management Union of Medical Territorial Units - TABIB, IDPs undergo a comprehensive medical examination when returning to their homeland. This practice is already applied in the return to Aghali village of Zangilan region.
It was gratefully remembered that the Japanese philanthropist provided optometric services to IDPs and low-income families in Azerbaijan for more than 15 years, as a result of which thousands of people improved their eyesight every year.
Akio Kanai stressed that he has not been able to carry out his charity mission in our country since 2020 due to the COVID-19 pandemic, and said that his current visit aims to restore the mission. As part of his visit, the Japanese guest visited Tartar region, met with the people once he served, visited the civil facilities that were destroyed in the region during the war, and talked with the people who suffered damage. He recalled with satisfaction the support provided at the government level for the successful implementation of the charity mission, and said that he hoped that this support would continue after the restoration of the mission.