Məcburi köçkünlərin sosial-iqtisadi inkişafı üzrə layihənin icrası davam edir
Almaniya Beynəlxalq Əməkdaşlıq Cəmiyyəti (GİZ GmbH), Almaniya Federal İqtisadi Əməkdaşlıq və İnkişaf Nazirliyinin sifarişi ilə, “Cənubi Qafqazda məcburi köçkünlərin və aztəminatlı yerli əhalinin sosial və iqtisadı inkişafı” layihəsi həyata keçirir. Layihədə Azərbaycan üzrə nəzərdə tutulan tədbirlər Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsi  ilə əməkdaşlıq çərçivəsində icra edilir.
İndiyədək Dövlət Komitəsinin dəstəyi ilə Mingəçevir şəhərində, Ağdam və Bərdə rayonlarında müvəqqəti məskunlaşmış məcburi köçkünlərin, xüsusilə gənclərin və qadınların məşğulluq və sahibkarlıq imkanlarının artırılması istiqamətində bir sıra tədbirlər həyata keçirilib. GİZ-in təşkil etdiyi “İş qatarı” və “Biznes məktəbi” adlandırılan təlimlərə, ümumilikdə, 157 nəfər məcburi köçkün cəlb olunub. Təlim keçdikləri peşə sahələri üzrə avadanlıqla təmin edilən 100 nəfərdən 47-si qadındır.
Xatırladaq ki, Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsi ilə  Almaniya Beynəlxalq Əməkdaşlıq Cəmiyyəti arasında ötən ilin noyabrında imzalanmış Anlaşma Memoranduma əsasən, layihə üzrə tədbirlərin icrası davam etdirilir.

The implementation of the project on social and economic development IDPs continues
The German Agency for International Cooperation (GIZ GmbH) implements the project “Social and economic development of IDPs and low-income local population in the South Caucasus” by order of the German Federal Ministry of Economic Cooperation and Development. The measures planned for Azerbaijan in the project are carried out in cooperation with the State Committee for Affairs of Refugees and IDPs.
So far, with the support of the State Committee, a number of measures have been taken to increase employment and entrepreneurship opportunities of IDPs, especially youth and women, temporarily settled in Mingachevir city, Aghdam and Barda regions. A total of 157 IDPs have been involved in the trainings called “Work Train” and “Business School” organized by GIZ. 47 out of 100 people provided with equipment for their professions are women.
It should be noted that according to the Memorandum of Understanding signed between the State Committee for Affairs of Refugees and IDPs and the German Agency for International Cooperation in November last year, the implementation of the project is ongoing.