Ağalıya köçürülmə davam edir
Zəngilan rayonunda “ağıllı kənd” konsepsiyası əsasında yenidən salınmış Ağalı kəndinə əhalinin köçürülməsinin birinci mərhələsi davam edir. İyulun 21-də Abşeron rayonunun Masazır kəndindəki “Zəngilan” şəhərciyindən növbəti köç karvanı yola salınıb.
Otuz ilə yaxın yurd həsrəti ilə yaşayan daha 48 nəfər – 10 ailə yeni salınmış və ən müasir infrastrukturu olan kənddə onlara verilmiş evlərdə daimi məskunlaşacaqlar. Köçürülən ailələr, əsasən, müvəqqəti məskunlaşma yerlərində ən ağır şəraitdə yaşayanlar arasından seçilib və bu zaman köçürülmə üçün təqdim edilən yaşayış sahələrinın həcmi nəzərə alınıb. Köçürülənlər arasında 1-ci, 2-ci və 3-cü Ağalı kəndlərinin hər birinin sakinləri vardır.
Mövcud qanunvericiliyə əsasən, məcburi köçkünlər daimi yaşayış yerlərinə qayıtdıqdan sonra üç il müddətində dövlətin onlar üçün müəyyən etdiyi sosial müdafiə tədbirlərindən yararlana biləcəklər.
Ağalı kəndinə köçürülmə, Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinə yeni yaşayış sahələrinin təqdim olunması cədvəli əsasında, ardıcıl şəkildə davam etdiriləcəkdir.

Relocation to Aghali continues
In Zangilan region, the first stage of population relocation to Aghali village, which was rebuilt based on the “smart village” concept, continues. On July 21, the next migration caravan was sent from “Zangilan” town in Masazir village of Absheron district.
Another 48 people – 10 families who have been living with homesickness for nearly thirty years will permanently settle in the houses given to them in the newly built village with the most modern infrastructure. The relocated families were mainly selected from those living in the most difficult conditions in temporary settlements, and the size of the residential areas provided for relocation was taken into account. Residents of each of the 1st, 2nd and 3rd Aghali villages are among those relocated.
According to the current legislation, IDPs will be able to take advantage of the social protection measures determined by the state for three years after returning to their permanent residential places.
Relocation to Aghali village will be continued in a consistent manner based on the schedule of submission of new residential areas to the State Committee for Affairs of Refugees and IDPs.