Qayıdışın ayaq səsi – Qarabağa, Zəngəzura yayılsın!
Zəngilan rayonunda “ağıllı kənd” konsepsiyası əsasında yenidən salınmış Ağalı kəndinə əhalinin köçürülməsinin birinci mərhələsi Abşeron rayonunun Masazır kəndi ərazisində məcburi köçkünlər üçün salınmış yaşayış kompleksindən başlayıb.
Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Rövşən Rzayev, Şərqi Zəngəzur iqtisadi rayonuna daxil olan Zəngilan rayonunda Azərbaycan Prezidentinin xüsusi nümayəndəsi Vahid Hacıyev və Zəngilan Rayоn İcra Haкimiyyətinin başçısı Ramiz Həsənov Ağalı kəndinə köçən ilk ailələrin yola salınması mərasimində iştirak ediblər.
Prezident, Müzəffər Ali Baş Komandan İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə rəşadətli ordumuzun 44 günlük Vətən müharbəsində qazandığı Zəfər 30 ilə yaxın doğma yurdun həsrətini çəkən məcburi köçkün həmvətənlərimizin işğaldan azad edilmiş ərazilərdəki doğma yurda qayıdışına imkan yaradıb. Məcburi köçkün həyatı yaşadıqları dövrdə onlar daim dövlətimizin diqqət və qayğısı ilə əhatə olunublar. Bu sahədə Ulu Öndər Heydər Əliyevin müəyyən etdiyi və möhtərəm Prezident İlham Əliyevin davam etdirdiyi strateji xətt məcburi köçkünlərin yaşayış şəraitinin yaxşılaşdırılmasına, sosial müdafiəsinin, məşğulluğunun təmin olunmasına istiqamətlənib və hazırda da ardıcıllıqla həyata keçirilir. Birinci vitse-prezident Mehriban xanım Əliyeva da məcburi köçkünlərlə bağlı məsələlərə xüsusi həssaslıqla yanaşır, onların problemlərinin həllinə kömək göstərir. Ağalı kəndinə əhalinin köçürülməsi Böyük qayıdışın ilk qədəmləridir. İşğala qədər bu inzibati ərazi 3 kəndi birləşdirib.
Yeni Ağalı kəndinə birinci mərhələdə 41 ailə köçürülür.
İlkin köçürülən ailələr, əsasən, müvəqqəti məskunlaşma yerlərində ən ağır şəraitdə yaşayanlar arasından seçilib və bu zaman köçürülmə üçün təqdim edilən yaşayış sahələrinın həcmi nəzərə alınıb. Köçürülənlər arasında 1-ci, 2-ci və 3-cü Ağalı kəndlərinin hər birinin sakinləri vardır.
Evlərin bölgüsü məcburi köçkünlərə yeni yaşayış sahələrinin verilməsinin hazırda qüvvədə olan qaydaları əsasında, şəffaflıq və ədalətlilik prinsipləri əsasında püşkatma ilə aparılıb. Püşkatma bir müddət bundan əvvəl Dövlət Komitəsinin Repatriasiya Departamentində keçirilib.
Köçürülən 41 ailədən hərəsinin bir üzvünə iş təklif olunub və təkliflər qəbul edilib. Təklifi qəbul etmiş şəxslər köçülmədən sonra iş yerlərində rəsmi şəkildə qeydiyyata alınıb fəaliyyətə başlayacaqlar. Ağalıya köçürülən ilk sakinlər arasında təqaüdçü, tələbə, evdar qadınlar olmaqla yanaşı, mühəndis, satıcı-kassir, gözətçi, bağban, aqronom, müəllim, həkim, kiçik sahibkarlıq fəaliyyəti ilə məşğul olan şəxslər və s. xidmət, səhiyyə və təhsil sahələri üzrə ixtisaslaşmış kadrlar vardır.
Mövcud qanunvericiliyə əsasən, məcburi köçkünlər daimi yaşayış yerlərinə qayıtdıqdan sonra üç il müddətində dövlətin onlar üçün müəyyən etdiyi sosial müdafiə tədbirlərindən yararlana biləcəklər.

Let the footsteps of the return heard in Karabakh, Zangezur!
The first stage of the relocation of the population to Aghali village, which was rebuilt on the basis of the “smart village” concept of in Zangilan region, started from the residential complex built for IDPs in the Masazir village of Absheron district.
Rovshan Rzayev, the chairman of the State Committee for Affairs of Refugees and IDPs, Vahid Hajiyev, the special representative of the President of Azerbaijan in Zangilan region, which is included in the East Zangezur economic region, and Ramiz Hasanov, the head of the Zangilan Region Executive Authority, participated in the farewell ceremony of the first families who moved to Aghali village.
The Victory won by our brave army in the 44-day Patriotic War under the leadership of the President, Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev made it possible for our compatriots who have been longing for their homeland for nearly 30 years to return to their homeland in the territories liberated from occupation. During their life as IDPs, they were constantly surrounded by the attention and care of our state. In this field, the strategic line defined by the Great Leader Heydar Aliyev and continued by the Honorable President Ilham Aliyev is aimed at improving the living conditions of IDPs, ensuring their social protection and employment, and is being implemented consistently. First Vice-President Mehriban Aliyeva is also particularly sensitive to issues related to IDPs and helps to solve their problems. The relocation of the population to Aghali village is the first step of the Great Return. Before the occupation, this administrative area united 3 villages.
In the first stage, 41 families will be relocated to the new Aghali village.
The first relocated families were mainly selected from among those living in the most difficult conditions in temporary settlements, and the size of the housing areas provided for relocation was taken into account. Residents of each of the 1st, 2nd and 3rd Aghali villages are among those relocated.
The distribution of houses was carried out by draw based on the currently applicable rules for providing new residential areas to IDPs, the principles of transparency and fairness. The draw was held some time ago in the Repatriation Department of the State Committee.
One member of each of the 41 relocated families was offered a job and the offers were accepted. Those who accepted the offer will be officially registered and start working at their workplaces after relocation. Besides pensioners, students, housewives, there were engineers, sellers-cashiers, watchmen, gardeners, agronomists, teachers, doctors, people engaged in small business activities and other personnel specialized in the fields of service, healthcare and education among the first residents moved to Aghali.
According to the current legislation, IDPs will be able to take advantage of the social protection measures determined by the state for three years after returning to their permanent residential places.