Dövlət Komitəsinin sədri Bərdədə vətəndaşları qəbul edib
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin tapşırığına əsasən, mərkəzi icra hakimiyyəti orqanları rəhbərlərinin şəhər və rayonlarda vətəndaşların qəbulu cədvəlinə uyğun olaraq, Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Rövşən Rzayev iyunun 16-da Bərdədə, Bərdə və Tərtər rayonlarından olan vətəndaşları qəbul edib.
Qəbulda Bərdə və Tərtər rayonlarında yaşayan vətəndaşlar iştirak ediblər. Qəbula gələnlərin əksəriyyəti həmin ərazilərdə məcburi köçkün kimi məskunlaşan şəxslər olub. Müraciətlərdə dövlət mənzil fonduna məxsus xüsusi təyinatlı yaşayış sahələrinin verilməsi, müvəqqəti yaşayış sahələrinin təmiri, vahid aylıq müavinətin təyin edilməsi, məşğulluq və qayıdışa hazırlıq məsələləri  üstünlük təşkil edib.
Prezident İlham Əliyevin məcburi köçkünlərin sosial müdafiəsinin gücləndirilməsi istiqamətində zəruri tədbirlər həyata keçirdiyi, Birinci vitse-prezident xanım Mehriban Əliyevanın bu kateqoriyadan olan insanlara xüsusi diqqət və qayğı göstərdiyi diqqətə çatdırılıb. Dövlətimizin başçısının işğaldan azad edilmiş ərazilərin bərpası, məcburi köçkünlərin doğma yurd-yuvasına qayıdışının başlanması üçün verdiyi tapşırıqların icra vəziyyəti barədə vətəndaşlara məlumat verilib. Bildirilib ki, məcburi köçkünlər üçün yaşayış sahələri yalnız işğaldan azad edilmiş ərazilərdə inşa olunur və qarşıdakı illərdə bu sahədə işlər daha sürətləndiriləcəkdir. Mərhələli qaydada aparılacaq qayıdış zamanı, ilk növbədə, müvəqqəti məskunlaşma yerlərində ən ağır vəziyyətdə yaşayanlar yeni mənzillərə köçürüləcəklər.

The chairman of the State Committee received citizens in Barda
According to the instruction of the president of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev, in accordance with the schedule of reception of citizens in cities and regions by the heads of central executive authorities, Chairman of the State Committee for Affairs of Refugees and IDPs Rovshan Rzayev received citizens from Barda and Tartar regions in Barda, on June 16.
The reception was attended by citizens living in Barda and Tartar regions. Most of those who came to the reception were those who settled in these areas as Internally Displaced Persons. The issues of provision of special-purpose residential areas belonging to the state housing fund, repair of temporary residential areas, determination of single monthly allowance, employment and preparation for return prevailed in the appeals.
It was brought to the attention that President Ilham Aliyev has taken the necessary measures to strengthen the social protection of IDPs, and that the first vice-president Mrs. Mehriban Aliyeva pays special attention and care to people of this category. Citizens were informed about the status of implementation of the instructions given by the head of state to restore the liberated territories and start the return of IDPs to their native lands. It was noted that residential areas for IDPs are being built only on the liberated territories and work in this area will be accelerated in the coming years. During the phased return, first of all, those who live in the most difficult conditions in temporary settlements will be moved to new apartments.
Some of the issues raised by citizens during the reception were resolved on the spot. The chairman of the State Committee said that the issues raised in the appeals will be investigated in a short time and appropriate measures will be taken.