Doğma yurda səfərlər şəhid ailələri üçün böyük təskinlikdir
Məcburi köçkünlərin problemlərinin həlli Prezident İlham Əliyevin sosial siyasətinin mühüm prioritetidir. Birinci vitse-prezident Mehriban xanım Əliyeva bu kateqoriyadan olan vətəndaşlarımıza xüsusi diqqət və qayğı göstərir. Sosial müdafiəsi dövlət tərəfindən təmin edilən  məcburi köçkünlərin işğaldan azad edilmiş doğma yurd yerlərini görmək istəyi anlaşılandır. Bu məqsədlə, aprelin 16-da və 18-də Kəlbəcər rayonundan olan bir qrup məcburi köçkünün işğaldan azad olunmuş ərazilərə səfəri təşkil edilib. Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinin şöbə müdiri, əslən Kəlbəcərin Günəşli kəndindən olan Sənan HÜSEYNOV  hər iki səfərdə həmyerlilərini müşayiət edib. O, səfər təəssüratlarını bölüşərkən deyib:
- Otuz ilə yaxın müddətdə kəlbəcərlilər üçün aprel kədərli ay olub: Ağdaban, Başlıbel, Meydançay faciələri, rayonun işğalı bu ayda baş verib. Ermənilər mart ayının son günündə “Tunel” qətliamını törədiblər. 44 günlük Vətən müharibəsi kəlbəcərlilərin də yurd həsrətinə son qoydu. Şəhidlərimizin, soyqırımı qurbanlarının qisası alındı, doğma torpaqlarımızda üçrəngli  bayrağımız dalğalanmağa başladı. Ağdam və Laçın rayonları kimi  Kəlbəcər rayonunun ərazisi də döyüşsüz geri alındı. Möhtərəm Prezident, Müzəffər Ali Baş Komandan cənab İlham Əliyevin müdrik və qətiyyətli hərbi, siyasi, diplomatik addımları, rəşadətli ordumuzun qəhrəmanlığı sayəsində düşmən Ağdam, Laçın rayonları kimi, Kəlbəcəri də döyüşsüz təhvil vermək məcburiyyətində qaldı. 2020-ci il noyabrın 25-də Azərbaycan Ordusu rayonun bütün ərazisini öz nəzarətinə götürdü. Kəlbəcərlilər dövlətimizin başçısına, onun sərkərdəliyi ilə torpaqlarımızı düşməndən azad edən hərbçilərimizə daim minnətdardırlar.
İşğaldan azad edilmiş Kəlbəcərə səfərlərin təşkili ilə bağlı komitəyə olunan müraciətlərə rəhbərlik xüsusi diqqət göstərir. İndiyədək bir neçə dəfə kəlbəcərlilər qrup halında komitənin dəstəyi ilə doğma yurdda olub, öz kəndini, valideynlərinin, yaxın qohumlarının məzarlarını ziyarət ediblər.
Bu il aprelin 8-də bir qrup məcburi köçkün şəhid ailəsi ilə birlikdə Kəlbəcər rayonunun Ağdaban kəndinə getdik. Bizi media nümayəndələri də müşayiət edirdi. Bilirsiniz ki, Ağdabanda 1992-ci ili aprelin 8-də qətliam törədilib. 33 nəfər dinc sakin qətlə yetirilib, onlardan 3 nəfəri ot tayasına atılaraq diri-diri yandırılıb. Bu hadisədə şəhid olanların bəziləri elə o vaxt kənd qəbirstanlığında, 14 nəfəri isə Kəlbəcərin özündə dəfn olunub. Kənddə olarkən şəhidlərin məzarlarını müəyyən etdik, hər birinin üstünə  adları yazılmış löhvə qoyduq. Onların ailə üzvləri üçün bu, böyük bir təsəlli oldu. Səfər zamanı Dədə Şəmşirin məzarı ziyarət olundu: onun qəbri də vandalizmə məruz qalıb.
Aprelin 16-da başqa bir qrupla Başlıbel kəndinə yollandıq: həmin gün bu kənddə ermənilərin törətdiyi qətliamın 29-cu ildönümü idi. Başlıbel rayon mərkəzindən xeyli uzaq olduğu üçün kənd sakinlərinin Kəlbəcərin işğalından sonra oradan çıxmaq imkanı olmayıb. Ermənilər bu kəndin 19 nəfər sakinini amansızcasına qətlə yetiriblər, sağ qalan 29 nəfər isə 113 gün sonra mühasirədən çıxa bilib.
Kəlbəcərdə Ermənistanın törətdiyi ən qəddar hərbi cinayət 53 nəfərin şəhid edildiyi “Tunel” qətliamıdır. Bu, Xocalı faciəsindən sonra, birinci Qarabağ müharibəsində Ermənistanın xalqımıza qarşı törətdiyi ikinci ən böyük soyqırımıdır. Kəlbəcər rayonunun 145 kəndinin 36-sının avtomobil yolu 200 metr uzunluğundakı bu tuneldən keçir. Orada iki maşın yanaşı gedə bilmir. 1993-cü il martın 31-də ermənilər tunelin Ağdərə istiqamətindəki çıxışında pusqu quraraq, buradan keçən avtomaşınlardakı dinc, əliyalın insanları gülləbaran ediblər. Orada 3 maşın yandırılıb, 53 nəfər qətlə yetirilib, 64 nəfər girov götürülüb.
Mövcud qanunvericiliyə əsasən, hər hansı şəxsə şəhid statusunun verilməsi üçün onun qəbri tapılmalı, cəsədi ekskumasiya edilməli, DNT analizi götürülüb təsbit olunmalı, bundan sonra kimliyi müəyyənləşdirilməlidir. Tuneldə girov götürülənlərin gözü qarşısında qətlə yetirilmiş 53 nəfərdən yalnız birinin - Quliyev İslam Məhəmməd oğlunun dəfn edildiyi yer məlumdur.  Onun məzarı Rusiya sülhməramlılarının müvəqqəti nəzarətində olan  ərazidədir. Digər 52 nəfərin harada dəfn olunması haqqında  ermənilər bizə hələ də məlumat vermir. Cənab Prezident İlham Əliyev birinci Qarabağ müharibəsində itkin düşən 4 minə yaxın vətəndaşımızın taleyinə Ermənistanın aydınlıq gətirməsi, kütləvi məzarlıqların yeri barədə məlumat verməsi ilə bağlı məsələni ən yüksək tribunalarda dəfələrlə qaldırıb.
İndiki halda Tunel qətliamı qurbanlarının ailə üzvlərinin, qohumlarının istəyi hadisənin baş verdiyi yeri görmək, şəhidlərin xatirəsini yad etmək idi. Biz onların istəyini yerinə yetirdik. Tuneldən sonra Günəşli kəndində olduq. Kəndin qəbirstanlığında Qarabağ müharibəsinin iki hərbi şəhidi - Əmirov Rəsul Soltan oğlu və Qurbanov Zülfüqar Alı oğlu da dəfn edilmişdilər. Ermənilər qəbirstanlığı tamamilə dağıdıblar: qəbirlərin baş hissəsi sökülüb, cəsədlərin kəllə hissəsi çıxarılıb. Ehtimal ki, qızıl diş axtarırmışlar. İki şəhidin qəbri isə dəhşətli vandalizmə məruz qalmış, bütün sümükləri ətrafa atılmışdı. Biz sümükləri toplaylb, yenidən boş məzarlara dəfn etdik, hər iki məzarın üstünə məlumat lövhəsi qoyduq. Həmin şəhidlərin qardaşları da səfərdə iştirak edirdilər və doğma torpağı ziyarət onlar üçün böyük təskinlik oldu...
İşğaldan azad edilmiş ərazilərdə təhlükəsizlik qaydalarına əməl edilməsi çox vacibdir. Məcburi köçkünlərin doğma yurda səfərləri orada təhlükəsizliyə cavabdehlik daşıyan qurumların dəstəyi ilə təşkil olunur. Səfər zamanı bizim təhlükəsizliyimiz 3 minaaxtaran hərbçi tərəfindən təmin edilirdi.
Səfərin iştirakçısı, Günəşli kəndinin sakini Mirzəyev Əfsəl Aslan oğlunun evləri qəbirstanlığın düz yanındadır. Biz qəbirstanlığa gedərkən, o, istədi ki, həyətlərinə tərəf dönsün. Bu zaman istehkamçı əsgər Mərdəli Aşurov minaaxtaranla önə keçdi və bir neçə addım atdıqdan sonra təhlükə barədə xəbərdarlıq etdi. Dərhal hərbçilər ona yaxınlaşıb axtarışa başladılar, tank əleyhinə mina və yanında sürpriz mina aşkarlandı. İstehkamçı əsgərin sayıqlığı, Müdafiə Nazirliyinin hərbçilərinin peşəkarlığı sayəsində təhlükədən qurtardıq. Yoxsa içərisində Kəlbəcər sakinlərindən, dövlət qurumlarının nümayəndələrindən və İTV-nin çəkiliş qrupundan ibarət heyətin (ümumilikdə 20 nəfər) olduğu və həmin yerdən keçməyə hazırlaşan “KamAZ” markalı avtobus minaya düşəcəkdi. Həyatımızı xilas etdiklərinə görə hərbçilərimizə, Müdafiə Nazirliyinə minnətdarıq.
...Azad edilmiş bütün ərazilərdə olduğu kimi,  Kəlbəcərdə də bərpa-quruculuq işləri aparılır.  Cənab Prezident görülən işlər və qarşıya qoyulan məqsədlər, icra ediləcək layihələr barədə bu yaxınlarda keçirdiyi müşavirədə ətraflı danışdı. Dövlətimizin başçısının tapşırıqlarının intensiv şəkildə icra olunduğunu Kəlbəcərə səfərlərimiz zamanı biz də gördük.  Bu gün Qarabağda və Şərqi Zəngəzurda həyata keçirilən layihələr məcburi köçkünlərimizin mümkün qədər qısa müddətdə öz doğma yurdlarına qayıtmasına imkan yaradacaqdır. Dövlətimizin  başçısının bəyan etdiyi kimi, həmin ərazilərdə yaşayış üçün ən yaxşı şərait yaradılacaqdır. Kəlbəcərlilərin də öz ata-baba yurdlarında yeni həyata başlayacaqları günlər uzaqda deyildir.

Visits to the homeland are a great consolation to the families of martyrs
Solving the problems of IDPs is an important priority of the social policy of President Ilham Aliyev. First Vice President Mehriban Aliyeva pays special attention and care to our citizens from this category. It is understandable that IDPs, whose social protection is provided by the state, want to see their homeland liberated from occupation. For this purpose, a group of IDPs from Kalbajar region visited the liberated territories on April 16 and 18. The head of the department of the State Committee for Affairs of Refugees and IDPs, Sanan HUSEYNOV, originally from Gunashli village of Kalbajar, accompanied his compatriots on both visits. He shared his impressions of the trip:
- For almost thirty years, April has been a sad month for the people of Kalbajar: the tragedies of Aghdaban, Bashlibel, Meydanchay, the occupation of the region took place this month. Armenians committed the “Tunnel” massacre on the last day of March. The 44-day Patriotic War put an end to the longing for the homeland of the people of Kalbajar. Revenge of our martyrs and victims of genocide was taken, our tricolour flag began to fly in our native lands. Like Aghdam and Lachin regions, the territory of Kalbajar region was recaptured without a fight. Thanks to the wise and decisive military, political and diplomatic steps of the President, Victorious Supreme Commander-in-Chief Ilham Aliyev, the heroism of our brave army, the enemy was forced to surrender Kalbajar, as well as Aghdam and Lachin regions. On November 25, 2020, the Azerbaijani Army took control of the entire territory of the region. The people of Kalbajar are always grateful to the head of our state and our servicemen who liberated our lands from the enemy under his command.
The leadership pays special attention to the appeals to the committee regarding the organization of visits to the liberated Kalbajar. So far, the people of Kalbajar have visited their homeland, the graves of their parents and close relatives several times with the support of the committee.
On April 8 this year, we went to Aghdaban village in Kalbajar region with a group of IDP, martyr families. We were accompanied by media representatives. As you know, a massacre was committed in Aghdaban on April 8, 1992. 33 civilians were killed, 3 of them were thrown into a haystack and burned alive. Some of the victims martyred in this incident were buried in the village cemetery at that time, and 14 in Kalbajar itself. While in the village, we identified the graves of the martyrs and put a plaque with their names on each of them. It was a great consolation for their family members. During the visit, Dada Shamshir’s grave was visited: his grave was also vandalized.
On April 16, we went with another group to Bashlibel village: that day was the 29th anniversary of the massacre committed by Armenians in this village. As Bashlibel is far from the region’s center, the villagers did not have the opportunity to leave Kalbajar after the occupation. Armenians brutally killed 19 residents of this village, and 29 survivors escaped the siege 113 days later.
The most brutal war crime committed by Armenia in Kalbajar is the “Tunnel” massacre, in which 53 people were killed. This is the second largest genocide committed by Armenia against our people in the first Karabakh war after the Khojaly tragedy. The highway of 36 out of 145 villages of Kalbajar region passes through this 200-meter-long tunnel. No two cars can go there side-by-side. On March 31, 1993, Armenians ambushed the exit of the tunnel in the direction of Aghdara and shot dead civilians in passing cars. Three cars were set on fire, 53 people were killed and 64 people were taken hostage.
According to the current legislation, in order to give the status of a martyr to any person, their grave must be found, their body must be exhumed, DNA analysis must be taken and identified, and then their identity must be determined. The place of burial of only one of the 53 people killed in front of the hostages in the tunnel - Guliyev Islam Mahammad - is known. His grave is in an area temporarily controlled by Russian peacekeepers. Armenians still do not tell us where the other 52 people are buried. Mr. President Ilham Aliyev has repeatedly raised the issue of Armenia’s clarification of the fate of about 4 thousand citizens missing in the First Karabakh War and the location of mass graves in the highest tribunes.
In the present case, seeing the scene and commemorating the martyrs was the wish of the family members and relatives of the victims of the tunnel massacre. We fulfilled their wishes. After the tunnel, we visited Gunashli village. Two military martyrs of the Karabakh war - Amirov Rasul Soltan and Gurbanov Zulfugar Ali were also buried in the village cemetery. Armenians completely destroyed the cemetery: the head of the graves was demolished, the skulls of the bodies were removed. They were probably looking for gold teeth. The graves of the two martyrs were vandalized and all their bones were thrown around. We collected the bones, re-buried them in empty graves, and placed information boards on both graves. The brothers of those martyrs also took part in the visit, and visiting their homeland was a great consolation for them...
It is very important to follow safety rules in the liberated territories. Visits of IDPs to their homeland are organized with the support of the agencies responsible for security there. During the visit, our security was provided by 3 minesweeper servicemen.
The house of the participant of the visit, resident of Gunashli village Mirzayev Afsal Aslan is right next to the cemetery. As we went to the cemetery, he wanted to return to his yard. At that moment, the sapper soldier Mardali Abishov came forward with a minesweeper and after taking a few steps, warned us of the danger. The servicemen immediately approached him and began searching, and an anti-tank mine and a surprise mine were found nearby. Thanks to the vigilance of the sapper soldier and the professionalism of the servicemen of the Ministry of Defence, we escaped the danger. Otherwise, a KamAZ bus carrying Kalbajar residents, government officials and ITV’s film crew (20 people in total) would be hit by a mine. We are grateful to our servicemen and the Ministry of Defence for saving our lives.
...As in all liberated areas, restoration and reconstruction works is underway in Kalbajar. Mr. President spoke in detail at a recent conference about the works done and the goals set, the projects to be implemented. During our visits to Kalbajar, we also saw the intensive implementation of the President’s instructions. The projects implemented today in Karabakh and East Zangazur will allow our IDPs to return to their native lands as soon as possible. According to the President, the best living conditions will be created in those areas. The days are not far when the people of Kalbajar will start a new life in their ancestral lands.