Dövlət Komitəsi Başlıbel qətliam ilə əlaqədar videomaterial və infoqrafika hazırlayıb
Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsi ermənilərin 29 il əvvəl Kəlbəcər rayonunun Başlıbel kəndində törətdiyi qətliamla əlaqədar videomaterial və infoqrafika hazırlayıb.
Videomaterialda Başlıbel kənd sakinləri şahidi olduqları faciə haqqında məlumat verib, ermənilərin qadın, qoca və azyaşlıları belə amansızlıqla qətlə yetirdiyi haqqında danışıb.
İnfoqrafikada isə Başlıbel kəndinin ərazisi, əhalisi və onların əsas məşğulluğu haqqında məlumat verilib. Eyni zamanda, kəndin işğalı nəticəsində törədilən cinayətlərin statistikası haqqında informasiya yerləşdirilib.
Qeyd edək ki, 1993-cü il aprelin 3-də Ermənistan silahlı qüvvələri Kəlbəcərin Başlıbel kəndinə silahlı hücum edərək kənd sakinlərinə məxsus evləri kütləvi surətdə qarət edib və tamamilə yandırıb. Kəndi tərk edə bilməyən 62 nəfər təxminən 3 kilometr aralıda, kəndin ən hündür hissəsində yerləşən “Portda” adlanan dağ relyefli ərazidəki təbii mağaralara sığınıb. Ermənistan hərbçiləri aprelin 18-də silahsız mülki şəxslərin doğma kəndlərində qayalara sığındığı yerləri taparaq, onların gizləndiyi mağaraları atəşə tutublar. Nəticədə silahsız, hər hansı müqavimət göstərmək imkanına malik olmayan şəxslər sığındıqları yerdə öldürülüb.

The State Committee has prepared a video material and infographics on the Bashlibel massacre
The State Committee for Affairs of Refugees and IDPs has prepared a video material and infographics on the massacre committed by Armenians in Bashlibel village of Kalbajar region 29 years ago.
In the video, residents of Bashlibel village reported on the tragedy they witnessed, and spoke about the brutal killing of women, the elderly and children by Armenians.
The infographics provides information about the territory of Bashlibel village, its population and their main occupation. At the same time, information on the statistics of crimes committed as a result of the occupation of the village was posted.
It should be noted that on April 3, 1993, the Armenian armed forces attacked Bashlibel village of Kalbajar region, looted the houses of the villagers and burned them completely. Unable to leave the village, 62 people took refuge in natural caves in the mountainous terrain called “Portda”, located at the highest point of the village, about 3 kilometers away. On April 18, the Armenian military fired on the caves where unarmed civilians were hiding in rocks in their native villages. As a result, unarmed and incapable of resisting people were killed in their shelters.