Məcburi köçkün qadınlar üçün peşə təlimləri keçiriləcək
Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsi, Ailə, Qadın və Uşaq Problemləri üzrə Dövlət Komitəsi (AQUPDK), Birləşmiş Millətlər Təşkilatının İnkişaf Proqramı (BMTİP), Ağcabədi, Bərdə və Tərtər Qadın Resurs Mərkəzləri (QRM) “İqtisadi və sosial iştirakın artmasına mane olan əngəlləri aradan qaldırmaq üçün Azərbaycanda münaqişədən təsirlənmiş həssas qruplara daxil olan qadınların səlahiyyətlərinin artırılması və onlar üçün bərabər imkanların yaradılması” layihəsi çərçivəsində birgə əməkdaşlığa başlayıb. Bu fəaliyyət çərçivəsində məcburi köçkün qadınlara hüquqi və psixoloji yardım, kiçik və orta biznes fəaliyyətinə başlamaq istəyənlər üçün isə özünüməşğulluğa dəstək və müxtəlif kursların tədrisi xidmətləri göstəriləcək.
Ağcabədi, Bərdə və Tərtər Qadın Resurs Mərkəzlərində (QRM) məcburi köçkünlük statusu olan qadınlara komputer, dərzilik, şirniyyat, qadın gözəllik salonu və bir sıra sahələr üzrə əyani ilkin peşə bilikləri aşılanacaq. Psixoloji, hüquqi və liderlik kimi seçilmiş sahələr üzrə xidmətlərin eyni zamanda onlayn tədrisi də planlaşdırılır.
Qeyd edək ki, yaşı 18-65 aralığında olan hər bir məcburi köçkün qadın üçün peşə təlimi kurslarının ödənişsiz və mütəmadi təşkili planlaşdırılır. Adıçəkilən tədbirlərdə iştirak etməklə məcburi köçkünlər ilkin peşə bilikləri qazanacaq və növbəti mərhələdə əldə etdikləri əyani təcrübələri gələcək karyeralarında tətbiq edə biləcəklər. Bu kurslarda iştirak etmək və ya daha ətraflı məlumat almaq istəyənlər aidiyyəti üzrə yaşadıqları ərazinin Qadın resurs Mərkəzlərinin koordinatoru ilə əlaqə saxlaya bilərlər.

Vocational trainings for the IDP women shall be held
State Committee for Affairs of Refugees and IDPs, State Committee for Family, Women and Children Affairs (SCFWCA), the United Nations Development Programme (UNDP), Aghjabadi, Barda and Tartar Women Resources Centres (WRC) have started joint cooperation within the “Increasing the competencies of the women included in vulnerable groups affected by the conflict in Azerbaijan, and creation of equal opportunities for them in order to eliminate the obstacles preventing economic and social participation" project. Legal and psychological assistance shall be provided to the IDP women; self-employment support and different courses teaching services shall be provided for those who want to start small and medium-sized business activities.
Primary vocational knowledge on the computers, tailoring, sweets, beauty salon and a number of other fields shall be instilled in the women with the IDP status at Aghjabadi, Barda and Tartar Women Resources Centres (WRC). At the same time, it is also planned to carry out online teaching of the services in such the selected fields as psychological, legal fields and leadership.
It should be noted that it is planned to organize vocational training courses for each IDP woman aged 18-65 free of charge and regularly. By participating in above- mentioned events, the IDPs shall get primary professional knowledge and shall be able to apply their available experience in their future careers at the next stage. Those who wish to attend these courses or get detailed information are
able to contact the coordinator of the Women Resources Centres of corresponding territory where they live.