Qaradağlı faciəsi qurbanlarının xatirəsi anılıb
Ermənistan silahlı qüvvələri tərəfindən Xocavənd rayonunun Qaradağlı kəndinin işğal edilməsindən və dinc sakinlərə qarşı həyata keçirilən soyqırımı cinayətindən 30 il keçir.
Qaradağlı faciəsinin 30-cu ildönümü münasibətilə Beyləqan rayonu ərazisində məskunlaşan xocavəndli məcburi köçkünlər “Yeni Qaradağlı” qəsəbəsində şəhidlərin xatirəsinə ucaldılmış abidə kompleksini ziyarət ediblər. Qaradağlı kəndinin sakinləri, rayon ictimaiyyətinin nümayəndələri, şəhidlərin ailə üzvləri, keçmiş döyüşçülər abidə kompleksi önünə gül-çiçək dəstələri düzüb, şəhidlərin ruhuna ehtiramlarını bildiriblər. Anım mərasimində Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Rövşən Rzayev, Xocavənd Rayon İcra Hakimiyyətinin başçısı Eyvaz Hüseynov və İkinci Ordu Korpusunun komandiri General-mayor Mais Bərxudarov iştirak edib.
Qeyd edək ki, Erməni işğalçılarına qarşı 4 il qəhrəmanlıqla mübarizə aparan Qaradağlı kəndi 1992-ci il fevralın 17-də işğal edilərək yandırılıb, dinc əhaliyə qarşı soyqırımı törədilib. İşğal zamanı 118 nəfər əsir götürülüb, 33 nəfər güllələnib. Ümumilikdə əsir götürülənlərdən 68 nəfəri öldürülüb, 50 nəfəri böyük çətinliklərlə əsirlikdən azad edilib. Əsir götürülənlərdən 10 nəfəri qadın, 2 nəfəri məktəbli olub. Azad olunanların 5 nəfəri qadın olmaqla, 18 nəfər aldıqları sağalmaz yaralardan sonralar vəfat edib. Qaradağlıya Ermənistan silahlı qüvvələrinin həmlələri zamanı qətlə yetirilənlərdən 10-u qadın, 8-i məktəb yaşlı uşaq olub. Qaradağlı kəndində 91 nəfər, kənd sakinlərinin hər 10 nəfərindən biri qətlə yetirilib. İşğal nəticəsində kənddə 200 ev, 1 mədəniyyət evi, 320 yerlik orta məktəb binası, 25 çarpayılıq xəstəxana binası və digər obyektlər, azərbaycanlılara məxsus tarixi, dini, mədəni abidələr və qəbiristanlıq dağıdılıb. Kəndin 800-ə yaxın sakini məcburi köçkün düşüb.

Memory of the tragedy Garadaghli was honored
30 years passed from the occupation of the village Garadaghli of Khojavend district and the genocide crime committed by Armenian armed forces against innocent civilians.
IDPs from Khojavend settled in Beylagan visited the monument complex erected in the settlement Yeni Garadaghli in the memory of martyrs in on the 30th anniversary of the tragedy Garadaghli. Villagers of Garadaghli, representatives of the district community, family members of martyrs, former servicemen put bunches of flowers on the monument complex and honored the memory of martyrs. Chairman of the State Committee for Affairs of Refugees and Internally Displaced Persons Rovshan Rzayev, Head of Khojavend District Executive Power Eyvaz Huseynov and Commander of the Second Army Corps Major-General Mais Barkhudarov attended the memorial ceremony.
We should note that the village Garadaghli heroically fighting against Armenian occupiers for 4 years was occupied and burned on February 17, 1992, genocide was committed against innocent civilians. During the occupation 118 people were captured and 33 were shot. Totally 68 of captives were killed, 50 were hardly released. 10 of captives were women, 2 were school children. 18 of released captives, including 5 women died of non-healing wounds afterwards. 10 of people murdered in attacks on Garadaghli by Armenian armed forces were women, 8 were school children. 91 people from Garadaghli, i.e. one in every 10 villagers were killed. As a result of the occupation, 200 houses, 1 cultural house, a 320-seat secondary school building, 25-bed hospital building and other facilities, historical, religious, cultural monuments belong to Azerbaijanis and a cemetery were destroyed. About 800 people of the village became an IDP.