Mətbuat xidmətinin məlumatı 25 Noyabr, 2021
Məcburi köçkünlərin mənzil-məişət şəraitinin yaxşılaşdırılması ilə bağlı istifadəyə verilmiş bir neçə qəsəbədə müvəqqəti məskunlaşmış köçkünlər qazanxananın fəaliyyət göstərmədiyi ilə bağlı şikayət edib.
Məlumat üçün bildiririk ki, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 23 yanvar 2017-ci il 1206 nömrəli “Məcburi köçkünlər və onlara bərabər tutulan şəxslər üçün vahid aylıq müavinətin müəyyən edilməsi haqqında” Fərmanına əsasən, məcburi köçkünlər və onlara bərabər tutulan şəxslər üçün yemək xərci müavinəti, habelə kommunal və digər xidmətlər üzrə dövlət büdcəsindən ödənişlər əvəzinə 60 manat məbləğində vahid aylıq müavinət müəyyən edilmişdir. Bu məbləğ təbii qaz, elektrik enerjisi, istilik, su və məişət tullantıları ilə bağlı xərclərin məcburi köçkünlər tərəfindən ödənilməsi üçün nəzərdə tutulub. Qazanxanaların fəaliyyətində yaranmış fasilələr və gecikmələr məcburi köçkünlərin isti su və istilik təchizatına görə ödənişləri vaxtında ödəməməsi ilə bağlıdır.
Hazırda bir neçə qəsəbədə istilik və isti su ilə təmin edən qazanxanalarda qış mövsümü ilə əlaqədar olaraq, son tamamlama işləri aparılır və qarşıdakı günlərdə işə salınması gözlənilir.

Mətbuat xidmətinin məlumatı 25 November, 2021
IDPs temporarily settled in several settlements put into use to improve the housing and living conditions of them complained about the non-operation of the boiler room.
For the record, 60 manat of single monthly allowance was established in lieu of allowance for food costs, as well as payment from the state budget for utilities and other services for IDPs and persons equated to them under the Decree No. 1206, dated January 23, 2017 of President of the Republic of Azerbaijan “On establishment of a single monthly allowance for IDPs and persons equated to them”. This amount is intended to cover the costs of natural gas, electricity, heating, water and household waste by IDPs. Interruptions and delays in the operation of boiler rooms are due to the failure of IDPs to pay for hot water and heating on time.
Currently, final complementary work is carried out in boiler rooms providing heat and hot water in several settlements due to the winter season and they are expected to be commissioned in the coming days.