Məcburi köçkünlərin mütləq əksəriyyəti öz daimi yaşayış yerlərinə qayıtmaq niyyətindədir
Azərbaycan Respublikası Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Rövşən Rzayev ölkəmizdə səfərdə olan Latviya Respublikası Seyminin Azərbaycan parlamenti ilə əməkdaşlığın təşviqi qrupunun rəhbəri Roman Naudinşin başçılıq etdiyi nümayəndə heyəti ilə görüşüb.
Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə ölkəmizdə qaçqın və məcburi köçkünlərlə iş sahəsində həyata keçirilən dövlət siyasətinin əsas istiqamətləri haqqında qonaqlara məlumat verən Dövlət Komitəsinin sədri onların sosial problemlərinin həllinə daim xüsusi diqqət yetirildiyini, mənzil-məişət şəraitinin yaxşılaşdırılması, məşğulluq imkanlarının artırılması üzrə zəruri tədbirlərin davam etdirildiyini bildirib. Bu məsələlərə Birinci vitse-prezident xanım Mehriban Əliyevanın da həssas və qayğıkeş münasibət göstərdiyi vurğulanıb.
Azərbaycanın ötən il işğalçı Ermənistana qarşı apardığı 44 günlük Vətən müharibəsi nəticəsində öz ərazi bütövlüyünü bərpa etdiyi, 30 illik münaqişəni başa çatdırdığı qeyd olunub. Hazırda işğaldan azad edilmiş ərazilərin minalardan və partlayıcı qalıqlardan təmizlənməsi işləri aparılır, dağıdılımış şəhər və kəndlərin bərpasına, infrastrukturun yaradılmasına başlanılır. Bu zaman “ağıllı kənd”, “ağıllı şəhər” layihələrinə üstünlük verilməsi qərara alınıb. Doğma yurdundan ayrı düşmüş məcburi köçkünlərin mütləq əksəriyyəti öz daimi yaşayış yerlərinə qayıtmaq niyyətindədir. Könüllülük prinsipi ilə həyata keçiriləcək qayıdış prosesi həmin ərazilərdə təhlükəsizlik və layiqli həyat şəraiti təmin edildikdən sonra başlanacaq.
Minalanmış ərazilərin xəritəsinin verilməsi üçün Ermənistana təzyiq göstərilməsi ilə bağlı müraciət edildi. Bildirildi ki, xəritənin ölkəmizə verməkdən imtina edilməsi qayıdış prosesinin uzanmasına, eyni zamanda, həmin ərazilərdə xidməti vəzifəsini yerinə yetirən, işləyən vətəndaşların, o cümlədən doğma yurduna qayıtmağa tələsən bəzi məcburi köçkünlərin həyatlarını itirməsinə səbəb olur. Bildirilib ki, iki nəfər jurnalist və bir nəfər dövlət qulluqçusu bir neçə gün öncə Kəlbəcər rayonu ərazisində öz xidməti vəzifələrini icra edərkən vaxtilə erməni tərəfinin yerləşdirdiyi minanın partlaması nəticəsində həlak olublar. Onların hər üçünün Ermənistanın etnik ayrı-seçkilik və işğalçılıq siyasəti nəticəsində öz yurdunu tərk etmiş ailələrin övladları olduğu diqqətə çatdırılıb.
Qonaqlar səmimi qəbula görə təşəkkür ediblər. Latviya Respublikası Seyminin Azərbaycan parlamenti ilə əməkdaşlığın təşviqi qrupunun rəhbəri Roman Naudinş ata yurdu Azərbaycanda olmaqdan məmnunluq ifadə edib. Bildirib ki, Latviya hər zaman Azərbaycana dəstəyini nümayiş etdirib.
Daha sonra məcburi köçkünlərin məşğulluq, mənzil-məişət şəraitinin yaxşılaşdırılması kimi sahələrdə əməkdaşlıq imkanları ilə bağlı fikir mübadiləsi aparılıb.

The absolute majority of IDPs intend to return to their places of permanent residence
Chairman of the State Committee for Affairs of Refugees and Internally Displaced Persons of the Republic of Azerbaijan Rovshan Rzayev met with a delegation led by Roman Naudins, Chairman of the Group for the Promotion of Cooperation between the Seimas of the Republic of Latvia and the Parliament of Azerbaijan, who is visiting our country.
Informing the guests about the main directions of the state policy in the field of work with refugees and IDPs under the leadership of President Ilham Aliyev, the chairman of the State Committee said that special attention was paid to solving their social problems, necessary measures were continued to improve their housing conditions and increase employment opportunities. It was noted that First Vice President Mehriban Aliyeva also showed a sensitive and caring attitude to these issues.
It was noted that as a result of the 44-day Patriotic War against aggressor Armenia last year, Azerbaijan restored its territorial integrity and ended the 30-year conflict. The absolute majority of IDPs who were separated from their homeland intend to return to their places of permanent residence. The return process, which will be carried out on a voluntary basis, will begin after security and decent living conditions are ensured in those areas.
An appeal was made to put pressure on Armenia to provide a map of the mined areas. It was stated that two journalists and a civil servant were killed in a mine blast in Kalbajar region a few days ago while on duty. It was noted that all three of them were children of families who left their home as a result of Armenia’s policy of ethnic discrimination and aggression.
The guests thanked for the warm welcome. Roman Naudins, Chairman of the Group for the Promotion of Cooperation between the Seimas of the Republic of Latvia and the Parliament of Azerbaijan, expressed satisfaction with his visit to his Fatherland Azerbaijan. He said Latvia has always supported Azerbaijan.