Rəsmi xronika 12 May, 2021
Əziz dostlar, bu gün ölkəmizin tarixində əlamətdar bir gündür. Uzun fasilədən sonra Cıdır düzündə - hər birimiz üçün müqəddəs olan Şuşada “Xarıbülbül” festivalı keçirilir. Bu münasibətlə sizi və bütün Azərbaycan xalqını ürəkdən təbrik edirəm.
Biz bu günü 30 il səbirsizliklə gözləmişik, 30 il Vətən həsrəti ilə yaşamışıq. 30 il ədalətsizliklə barışmalı olurduq, amma barışmırdıq və hər dəfə deyirdik ki, bu vəziyyətlə biz heç vaxt barışmayacağıq, nəyin bahasına olursa-olsun öz doğma torpaqlarımızı işğalçılardan azad edəcəyik və bunu etdik. Uzun fasilədən sonra bu il birinci dəfə keçirilən “Xarıbülbül” musiqi festivalı şəhidlərimizin əziz xatirəsinə həsr olunub. Biz bu günü bizim qəhrəman hərbçilərimizə borcluyuq, Azərbaycan xalqına borcluyuq. Xalq birləşdi, xalq həmrəylik göstərdi, bir yumruq kimi birləşdi və bu Qələbəni Azərbaycan xalqı qazandı. Bu, bizim hamımızın qələbəsidir. Mən xahiş edirəm ki, Vətən müharibəsində həlak olmuş qəhrəman şəhidlərimizin əziz xatirəsini bir dəqiqəlik sükutla yad edək.
Allah bütün şəhidlərimizə rəhmət eləsin!
Biz bu gözəl ənənəni bərpa etdik və bundan sonra “Xarıbülbül” festivalı Şuşada hər il keçiriləcək. Builki festival Azərbaycanda yaşayan xalqların nümayəndələrini əhatə edir. Bugünkü festivalda ölkəmizdə yaşayan müxtəlif xalqların nümayəndələri çıxış edəcəklər. Bu tövsiyəni festivalın təşkilatçısı olan Heydər Əliyev Fonduna mən vermişdim, çünki Vətən müharibəsində Azərbaycanda yaşayan bütün xalqların böyük payı vardır. Vətən müharibəsi bir daha onu göstərdi ki, Azərbaycanda bütün xalqlar dostluq, qardaşlıq, həmrəylik şəraitində yaşayır və bu 44 günlük müharibə bir daha onu göstərdi ki, ölkəmizdə milli birlik, milli həmrəylik vardır. Təsadüfi deyil ki, birinci festivalda Azərbaycanda yaşayan xalqların nümayəndələri çıxış edəcəklər və bir daha biz bütün dünyaya buradan – Şuşadan, qədim torpağımızdan mesaj veririk. Ölkələr belə inkişaf etməlidir, ancaq çoxkonfessiyalı, çoxmillətli ölkələrdə, cəmiyyətlərdə inkişaf olur, birlik olur, milli həmrəylik olur, sülh olur. Biz dünyanın müxtəlif yerlərində baş verən hadisələri izləyirik, görürük və deyə bilərəm ki, bir neçə il bundan əvvəl bu gün mövcud olan vəziyyəti görürdük. Ona görə həm ölkə daxilində, həm beynəlxalq müstəvidə, o cümlədən ölkəmizdə keçirilmiş çoxsaylı tədbirlərdə multikulturalizmi təbliğ edirdik, müxtəlif xalqların birgəyaşayışını təbliğ edirdik və deyirdik ki, bu, mümkündür. Azərbaycanın timsalında deyirdik ki, bu, mümkündür və göstərirdik, öz təcrübəmizi bölüşürdük, öz fikirlərimizi bölüşürdük və hesab edirəm ki, bizim bu səylərimiz nəticə verdi. Çünki bu gün dünyada bu məsələ ilə bağlı daha dəqiq təsəvvür vardır.
44 günlük müharibə Azərbaycanın tam Qələbəsi ilə nəticələndi. Azərbaycan tam Qələbə qazandı, işğalçıları qədim Azərbaycan torpaqlarından qovdu və azad edilmiş bütün torpaqlarda Azərbaycan bayrağını ucaltdı. 44 günlük müharibə bizim şanlı tariximizdir. 44 günün hər bir günü qəhrəmanlıq dastanı idi, hər bir gündə biz şəhidlər verirdik, qan tökürdük və irəliyə gedirdik. Hər gün biz irəliyə gedirdik. 44 gün ərzində bir gün də olmayıb ki, biz geriyə addım ataq. Ancaq irəli gedirdik, şəhidlər verərək, qan tökərək, xalqımız birləşərək və biz birləşib bu Qələbəni şərtləndirdik. 300-dən çox şəhər və kənd döyüş meydanında işğalçılardan azad edildi və Şuşanın – alınmaz qalanın alınması ayrıca bir qəhrəmanlıq dastanıdır. Şuşada olan hər bir insan və artıq Şuşaya gələn Azərbaycan vətəndaşları görürlər ki, Şuşanı götürmək, işğaldan azad etmək böyük qəhrəmanlıq, şücaət, fədakarlıq tələb edirdi. Bizim qəhrəman hərbçilərimiz bu sıldırım qayalara dırmaşaraq əlbəyaxa döyüşdə Şuşanı işğalçılardan azad etdi. Baxmayaraq ki, işğalçılar bizə qarşı tanklardan, toplardan atəş açırdılar. Biz Şuşa uğrunda gedən döyüşlərdə şəhidlər verdik. Ancaq bizi irəliyə aparan milli ruh bu Qələbəni təmin etdi. Şuşanın azad edilməsi faktiki olaraq Ermənistan ordusunun və Ermənistan dövlətinin çökməsi demək idi. Çünki ondan bir gün sonra Ermənistan məcbur olub bizim şərtlərimizə əsasən formalaşmış kapitulyasiya aktına imza atıb və biz bir güllə atmadan Laçın, Kəlbəcər və Ağdam rayonlarını geri qaytardıq. Təsadüfi deyil ki, Şuşanın azad edilməsi günü – 8 noyabr günü Azərbaycanda rəsmi dövlət bayramı elan edildi, Zəfər bayramı elan edildi və biz bu bayramı hər il qeyd edəcəyik.
Şuşa Azərbaycan xalqının milli sərvətidir. Bu yaxınlarda Şuşanın Azərbaycanın mədəniyyət paytaxtı elan edilməsi bunu bir daha göstərir. Şuşa qədim Azərbaycan şəhəridir. Gələn il biz Şuşanın 270 illiyini qeyd edəcəyik. Pənahəli xan 1752-ci ildə Şuşanın təməlini qoyub və o vaxtdan işğal dövrünə qədər bu şəhərdə həmişə azərbaycanlılar yaşayıblar. Ermənilər nə qədər çalışsalar da, Şuşadan Azərbaycan ruhunu silə bilmədilər. Bəli, mənfur düşmən tərəfindən binalar dağıdıldı, məscidlərimiz dağıdıldı, tarixi abidələrimiz dağıdıldı. Ancaq Şuşa Azərbaycan ruhunu qoruya bildi. Şuşa 28 il yarım əsarətdə idi, ancaq əyilmədi, sınmadı, öz ləyaqətini qorudu, milli ruhunu qorudu, Azərbaycan ruhunu qorudu.
Əminəm ki, əziz dostlar, sizin bir çoxunuz buraya işğaldan sonra birinci dəfədir ki, gəlirsiniz, bunu görürsünüz, bunu hiss edirsiniz. Mən artıq 3-cü dəfədir Şuşadayam və demişəm ki, hər dəfə bura gələndə burada qalmaq istəyirəm, buradan ayrılmaq istəmirəm. Şuşanın özünəməxsus aurası var. Mən dünyada Şuşaya bənzər şəhər görməmişəm, bəlkə də yoxdur. Bu gün biz uzun fasilədən sonra azad Şuşada yığışmışıq. Bu gün Cıdır düzündə Azərbaycan muğamı səslənəcək. Uzun fasilədən sonra biz Şuşada bu gözəl musiqi bayramını qeyd edəcəyik. Bu gün, sözün əsl mənasında, musiqi bayramıdır. Bəli, biz 8 noyabrda Şuşaya döyüşərək, vuruşaraq, qan tökərək qayıtmışıq. Ancaq bu gün Azərbaycan mədəniyyəti, Azərbaycan mədəniyyətinin görkəmli nümayəndələri Şuşaya qayıdıblar və bu qayıdış reallıqdır, bu reallıqla hər kəs hesablaşmalıdır.
Bundan sonra biz Şuşada əbədi yaşayacağıq və Şuşanın bərpa edilməsi artıq başlanmışdır. Verilən göstərişlər yerinə yetirilir. Artıq Yuxarı Gövhərağa məscidi təmir edilib və sabah orada bayram namazı qılınacaq.
Festivalın məhz Ramazan bayramı ərəfəsində təşkil edilməsi də təsadüfi deyil. Biz öz dini, milli, mənəvi köklərimizə bağlı olan xalqıq. Əks-təqdirdə, biz heç vaxt işğala son qoya bilməzdik. Biz bütün bu illər ərzində bir amalla yaşamışıq - torpaqları azad edək, ədaləti bərpa edək, milli ləyaqətimizi qoruyaq və buna nail olduq. Bugünkü tədbir bir daha onu göstərir ki, biz Şuşaya qayıtmışıq və bundan sonra burada əbədi yaşayacağıq. Şəhərdə bərpa işləri başlayıb, mən qeyd etdim ki, Yuxarı Gövhərağa məscidi artıq təmir olunubdur. Beş il bundan əvvəl Cocuq Mərcanlı işğaldan azad olunandan sonra orada mən Şuşa məscidinin bənzəri olan məscidi tikdirdim. O vaxt məscidin açılışında demişdim ki, gün gələcək biz Şuşada məscidləri bərpa edəcəyik və yeni məscidlər tikiləcəkdir. Bu gün Ramazan bayramı ərəfəsində Şuşada yeni möhtəşəm məscidin təməli qoyuldu. Ermənilər tərəfindən qurudulmuş “Xan qızı Natəvan” bulağından bu gün su gəldi. Bütün bunlar böyük rəmzi məna daşıyır. Bax, bizim qayıdışımız budur. Biz Şuşanı quracağıq, bərpa edəcəyik, mənfur düşmən isə Şuşanı dağıdırdı. İndi siz - burada olan vətəndaşlar, dostlar gəzəcəksiniz, görəcəksiniz ki, Şuşa hansı dağıntılara məruz qalıb. Amma yenə də deyirəm, biz Şuşamızı, Ağdamımızı, Cəbrayılımızı, Füzulimizi, Zəngilanımızı, Qubadlımızı, Laçınımızı, Kəlbəcərimizi qəlbimizdə yaşatmışdıq. Dağıdılmış məscidləri biz bərpa edəcəyik, amma o məscidlər işğal dövründə bizim qəlbimizdə ucaldılmışdı. İndi isə biz burada, Cıdır düzündə - hər bir azərbaycanlı üçün müqəddəs olan yerdə yığışmışıq və bu musiqi bayramını, bu birlik bayramını, bu qayıdış bayramını, bu ləyaqət bayramını qeyd edirik. Yaşasın Şuşa! Yaşasın Qarabağ! Yaşasın Azərbaycan!

Dear friends, it is a significant day in the history of our country today. After a long break, the “Kharibulbul” festival is being held in the Jidir Duzu plain in Shusha, a city sacred to each of us. I cordially congratulate you and all the people of Azerbaijan on this occasion.
We have been looking forward to this day for 30 years. We have lived with a longing for the Motherland for 30 years. We had to reconcile with this injustice for 30 years, but we did not put up with it. We were always saying that we would never come to terms with this situation and that we would liberate our native lands from the occupiers at any cost, and we did exactly that. The “Kharibulbul” Music Festival, held this year for the first time after a long break, is dedicated to the memory of our martyrs. We are indebted to our heroic soldiers. We are indebted to the people of Azerbaijan. Our people united and showed solidarity, or people united like a fist, and this victory was won by the people of Azerbaijan. This is a victory for all of us. I would request that we commemorate our heroic martyrs of the Patriotic War with a minute of silence.
May Allah rest the souls of all our martyrs in peace!
We have restored this remarkable tradition, and “Kharibulbul” festival will now be held in Shusha every year. This year's festival hosts representatives of the peoples living in Azerbaijan. Representatives of different nations living in our country will perform in this festival. I gave this recommendation to the Heydar Aliyev Foundation, the organizer of the festival, because all the peoples living in Azerbaijan have contributed a great deal to the Patriotic War. The Patriotic War has once again shown that all peoples in Azerbaijan live in friendship, brotherhood and solidarity, and this 44-day war showed again that there is national unity and national solidarity in our country. It is no coincidence that the first festival will feature representatives of the peoples living in Azerbaijan. So we are sending another message to the whole world from here, from Shusha, from our ancient land. Countries should develop in this way. In multi-religious and multi-ethnic countries and societies there is development, unity, national solidarity and peace. We follow what is happening in different parts of the world, and I can say that we could foresee the present-day situation a few years ago. Therefore, we promoted multiculturalism and coexistence of different peoples both domestically and internationally, including through numerous events held in our country. We were saying that this was possible. We were saying in the example of Azerbaijan that it was possible, we were showing that, we shared our experience, we shared our views, and I think that our efforts have paid off because the world has a clearer picture of this issue now.
The 44-day war resulted in a total victory for Azerbaijan. Azerbaijan won a total victory, expelled the invaders from ancient Azerbaijani lands and raised Azerbaijan’s flag in all liberated lands. The 44-day war is our glorious history. Every day of the 44 days represents a heroic saga. Every day we gave martyrs, shed blood and yet we moved forward. Every day we moved forward. There was not a single day in the 44 days on which we would take a step back. We only moved forward, giving martyrs and shedding blood. Our people have united, and that unity conditioned this Victory. More than 300 towns and villages were liberated from the invaders on the battlefield, and the liberation of Shusha, the impregnable fortress, is a separate heroic saga. Everyone visiting Shusha and Azerbaijani citizens who have already come to Shusha can confirm that liberating it from occupation required great heroism, courage and self-sacrifice. Our heroic soldiers climbed these steep rocks and liberated Shusha from the invaders in a hand-to-hand battle although the occupiers fired at us from tanks and artillery. We gave martyrs in the battles for Shusha. But the national spirit that drove us forward secured this victory. The liberation of Shusha actually meant the downfall of the Armenian army and the Armenian state. Because a day later, Armenia was forced to sign an act of capitulation, which was drafted based on our conditions, and we returned Lachin, Kalbajar and Aghdam districts without a single shot fired. It is no coincidence that the day of the liberation of Shusha, 8 November, was declared an official public holiday in Azerbaijan, it was declared Victory Day, and we will celebrate this holiday every year.
Shusha is a national treasure of the Azerbaijani people. The recent declaration of Shusha as the cultural capital of Azerbaijan shows this again. Shusha is an ancient Azerbaijani city. Next year we will celebrate the 270th anniversary of Shusha. Panahali Khan founded Shusha in 1752, and from that time until the occupation, Azerbaijanis always lived in this city. Hard as the Armenians tried, they could not erase the Azerbaijani spirit from Shusha. Yes, the loathsome enemy destroyed our buildings, our mosques, our historical monuments. However, Shusha was able to preserve its Azerbaijani spirit. Shusha was in captivity for 28 and a half years, but it did not bend, did not break, preserved its dignity, protected its national spirit, protected the spirit of Azerbaijan.
Dear friends, I am sure that many of you are here for the first time since the liberation. You can see and feel that. This is my third time in Shusha, and every time I come here I say that I want to stay. I do not want to leave here. Shusha has a unique aura. I have never seen a city like Shusha elsewhere in the world. There probably isn’t one. We are gathered in free Shusha after a long break today. Azerbaijani mugham will be performed on the Jidir Duzu plain today. After a long break, we will celebrate this wonderful music holiday in Shusha. It is a music holiday in the true sense of the word. Yes, we did return to Shusha on 8 November by fighting and shedding blood, but Azerbaijani culture, prominent representatives of Azerbaijani culture have returned to Shusha today, and this return is a reality, and everyone must reckon with this reality.
From now on, we will live in Shusha forever. The restoration of Shusha has already begun. The instructions are being fulfilled. The Yukhari Govharagha mosque has already been repaired and holiday prayers will be held there tomorrow.
It is no coincidence that the festival has been organized on the eve of Ramadan. We are a nation bound by our religious, national and spiritual roots. Otherwise, we would never have been able to end the occupation. For all these years, we have lived with one goal – to liberate our lands, restore justice, protect our national dignity, and we have achieved this. Today's event shows again that we have returned to Shusha and will live here forever. Restoration work has begun in the city and, as I already said, the Yukhari Govharagha mosque has been repaired. Five years ago, after the liberation of Jojug Marjanli, I had a mosque similar to the Shusha mosque built there. I said at the opening of the mosque back then that one day we would restore mosques in Shusha, we would build new mosques. Today, on the eve of Ramadan, the foundation of a new magnificent mosque was laid in Shusha. The “Khan gizi Natavan” spring, which was once dried up by the Armenians, now abounds in water. All this has a great symbolic meaning. This is our return. We will build and restore Shusha, while the contemptible enemy has destroyed Shusha. Those here, our friends will walk around and see the devastation Shusha has sustained. But let me say again that we kept Shusha, Aghdam, Jabrayil, Fuzuli, Zangilan, Gubadli, Lachin, Kalbajar in our hearts. We will restore the destroyed mosques, but we had built those mosques in our hearts during the occupation. And we are gathered here now, on the Jidir Duzu plain, a place sacred to every Azerbaijani, and celebrate this holiday of music, unity, return and dignity. Long live Shusha! Long live Karabakh! Long live Azerbaijan!