İlham Əliyev Füzuli və Xocavənd rayonlarında olub
Xəbər verildiyi kimi, martın 15-də Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyev, birinci xanım Mehriban Əliyeva və qızları Leyla Əliyeva Füzuli və Xocavənd rayonlarında olublar.
- Yenə işğaldan azad edilmiş torpaqlardayam. Bu gün Füzuli-Hadrut avtomobil yolunun təməlini qoyacağam. Bu avtomobil yolunun inşası azad edilmiş ərazilərin bərpası üçün böyük əhəmiyyət daşıyır. Bu, birinci layihə deyil. Artıq bir neçə yol layihəsi icra edilməkdədir. Azad edilmiş torpaqların bərpası başlamışdır. Füzulidən Şuşaya yol çəkilir - Zəfər yolu çəkilir. Eyni zamanda, Bərdə-Ağdam yolunun çəkilişi yaxın gələcəkdə icra ediləcəkdir. Horadizdən Zəngilana qədər yol çəkiləcək. Bir sözlə, müharibədən dörd ay keçməsinə baxmayaraq, böyük quruculuq işləri başlamışdır.
Yenə də azad edilmiş torpaqlarda olarkən, bu dağıntıları görərkən bir daha görürük ki, mənfur düşmən bizim bütün yaşayış məntəqələrimizi yerlə-yeksan etmişdir, bizim tarixi irsimizi silmək istəmişdir. Amma buna nail ola bilmədi. Biz bu torpaqlara qayıtmışıq. Qəhrəman xalq kimi, müzəffər dövlət kimi qayıtmışıq. Düşməni öz doğma torpaqlarımızdan qovmuşuq.
Bu gün azad edilmiş torpaqlara gələrkən Qaraxanbəyli kəndindən keçdik. Qaraxanbəyli kəndi müharibənin ilk günündə - sentyabrın 27-də azad edildi. Bax, biz məhz buradan, o istiqamətdən öz şərəfli missiyamızı icra etməyə başladıq və düşməni torpaqlarımızdan qovduq. İndi isə quruculuq işləri ilə məşğuluq. İndi isə həyatımızın yeni dövrü başlayır – quruculuq, inkişaf, torpaqlarımızın bərpası dövrü.
Prezident İlham Əliyev səfər çərçivəsində Füzuli-Hadrut avtomobil yolunun təməlini qoydu.
Bu yol başlanğıcını Zəfər yolundan götürür və yeni inşa ediləcək Hadrut-Cəbrayıl-Şükürbəyli avtomobil yoluna birləşir. Uzunluğu 13 kilometr olan bu yol 4 hərəkət zolaqlı olacaq. Yol boyunca avtomobil körpüləri inşa ediləcək.
Dövlətimizin başçısı İlham Əliyev, birinci xanım Mehriban Əliyeva və qızları Leyla Əliyeva Xocavənd rayonuna yola düşdülər.
Prezident İlham Əliyev: Yenə azad edilmiş torpaqlardayıq. Füzulidən Xocavənd rayonuna gedirik. İşğaldan azad edilmiş Xocavənd rayonuna gedirik. Yol boyunca bütün yaşayış məntəqələrinin dağıdılmasının bir daha şahidi oluruq. Bütün kəndlər, şəhərlər tamamilə dağıdılıb. Özü də bu dağıntılar müharibədən sonra baş vermişdir. Müharibə dövründə - Birinci Qarabağ müharibəsi dövründə bu qədər dağıntılar olmamışdır, ola da bilməzdi. Məhz işğal dövründə mənfur düşmən bizim şəhərlərimizi bu hala salıb.
Bura Füzuli şəhəridir. Amma şəhərdən əsər-əlamət qalmayıb. Şəhər yoxdur, dağıdılıb. Ermənilər dağıdıblar. İşğal dövründə gəlib bizim binalarımızı söküb, binaların daşlarını, damlarını aparıblar, oğru kimi, talançı kimi. Bunlar, Füzuli şəhərinin qalıqlarıdır. Bu gün də Ermənistanı müdafiə edən xarici dairələr gözlərini açıb baxsınlar onların vəhşiliyinə. Onlar kimi müdafiə edirlər?!
Otuz il torpaqlarımızı işğal altında saxlayan mənfur düşmən bir daşı-daş üstündə qoymayıb. Görün, yollar nə gündədir. Otuz il ərzində bu yollar asfalt görməyib. Onların bütün təbliğatı yalandır, bütün tarixi saxtadır. Özlərini dövlət adlandırırdılar, dırnaqarası “Artsax dövləti” – cəhənnəmə getdi. “Dövlət” idisə, bəs, niyə daş-daş üstə qoyulmayıb? Çünki bilirdilər ki, bu torpaq onların deyil. Bu torpaq azərbaycanlıların torpağıdır.
Bura işğaldan azad edilmiş Xocavənd rayonudur.
Durduğumuz yer Xocavənd rayonunun Edilli kəndidir. Bura da Ağbulaq kəndidir. Qəhrəman Azərbaycan Ordusu qədim Azərbaycan torpağını işğalçılardan azad edib. Burada döyüşlər gedib. Vuruşaraq, döyüşərək düşməni öz doğma torpaqlarımızdan qovmuşuq.
Bura da işğaldan azad edilmiş keçmiş Hadrut rayonunun Düdükçü kəndidir. Görün, necə gözəl mənzərədir.
Azərbaycan Prezidenti, Silahlı Qüvvələrin Müzəffər Ali Baş Komandanı İlham Əliyev Hadrut qəsəbəsində dövlət bayrağımızı qaldırdı və çıxış etdi.
- Hadrut qəsəbəsi oktyabrın 9-da işğaldan azad edildi. Hadrut qəsəbəsinin azad edilməsi çox uğurlu hərbi əməliyyat nəticəsində mümkün olmuşdur. İlk növbədə, ətraf dağlar götürüldü. Hadrutun ətrafında yerləşən yüksəkliklər Azərbaycan Ordusu tərəfindən götürüləndən sonra faktiki olaraq nəzarət Azərbaycan Ordusuna keçdi və Hadrut qəsəbəsinin işğaldan azad edilməsi artıq qaçılmaz idi. Deyə bilərəm ki, bütövlükdə 44 günlük müharibə zamanı mülki erməni əhali arasında itkilər kifayət qədər az idi. Ona görə ki, Azərbaycan Ordusu heç vaxt mülki əhaliyə qarşı müharibə aparmamışdır. Ermənilərdən fərqli olaraq, biz müharibə dövründə ancaq hərbi birləşmələrə qarşı müharibə aparmışıq, onları məğlub etmişik, onları torpaqlarımızdan qovmuşuq. O ki qaldı, mülki əhaliyə, Ermənistanın statistikasına görə, müharibə dövründə təqribən 40-a yaxın mülki şəxs həlak olmuşdur. Onların da böyük əksəriyyəti məhz hərbi əməliyyatlarda iştirak edən mülki şəxslər idi.
Hadrut qəsəbəsinin işğaldan azad edilməsi böyük əhəmiyyətə malik olan bir əməliyyat idi. Çünki Cəbrayıl rayonundan, Cəbrayıl şəhərindən sonra Hadrutun azad edilməsi hərbi əməliyyatlarımızın davam etdirilməsi üçün xüsusi əhəmiyyətə malik olan hadisə idi.
Onu da bildirməliyəm ki, Füzuli şəhəri Hadrutdan sonra azad edilmişdir – oktyabrın 17-də. Ermənistan ordusu bizi məhz digər istiqamətdə gözləyirdi. Ancaq müharibə qaydalarına əməl edərək, strateji planlaşdırmanı düzgün icra edərək biz Cəbrayıldan sonra Hadrutu, ondan sonra Füzulini işğaldan azad etdik.
Onu da deməliyəm ki, artıq Hadrut bizim əlimizdə olan zaman Ermənistan rəhbərliyi, rəsmi şəxslər və eyni zamanda, Ermənistanın dəyirmanına su tökən bəzi xarici jurnalistlər bəyan edirdilər ki, Hadrut ermənilərin əlindədir. Mən bu günə qədər başa düşə bilmirəm ki, Ermənistan rəhbərliyi nə üçün öz xalqını aldadırdı. Biz dəqiq bilirdik ki, Hadrut bizdədir. Biz bilirdik ki, artıq Ermənistan ordusu burada tamamilə məhv edilib və sağ qalan erməni hərbçilər buradan qorxaqcasına qaçıb dağlarda gizlənmişdilər. Hadrut tam bizdə idi. Ancaq bəzi xarici jurnalistlər bildirirdilər ki, guya Hadrut ermənilərin əlindədir.
Hadrutun azad edilməsindən sonra biz Şuşaya istiqamət götürdük. Şuşa əməliyyatının uğurlu keçirilməsi üçün məhz Hadrutu azad etmək önəmli idi. Yenə də düşmənin bizi gözləmədiyi istiqamətdən Şuşaya yaxınlaşdıq. Dağlardan, dərələrdən, sıldırım qayalardan keçərək, o qayaları dırmaşaraq biz Şuşanı işğalçılardan azad etdik. Ona görə Hadrut əməliyyatı dünyanın hərb elmində xüsusi yer tutacaq.
Bütövlükdə 44 günlük şanlı müharibəmiz, bizim Zəfərimiz bu gün dünyanın aparıcı ali məktəblərində öyrənilir və artıq hərbi ekspertlər, mütəxəssislər, hətta bir çox ölkələrin siyasətçiləri bizim müharibədən bəhs edərək bildirirlər ki, bu, XXI əsrin müharibəsidir. Azərbaycan müharibədə Zəfər çaldı, düşməni əzəli torpaqlarımızdan qovdu, tarixi ədaləti bərpa etdi. Hadrut qəsəbəsi keçmiş Dağlıq Qarabağ Muxtar Vilayətinin Hadrut rayonunun mərkəzi sayılırdı. Dağlıq Qarabağ Muxtar Vilayəti ləğv olunandan sonra keçmiş vilayətin Martuni və Hadrut rayonları birləşdirildi və Xocavənd rayonu yaradıldı. Bu əraziyə qədim tarixi adı – Xocavənd adı qaytarılmışdır. Müharibə dövründə keçmiş Dağlıq Qarabağ Muxtar Vilayətinin Martuni rayonunun 50 faizdən çox hissəsi və keçmiş Dağlıq Qarabağ Muxtar Vilayətinin Hadrut rayonunun 100 faiz ərazisi işğalçılardan azad edilmişdir. Bəziləri müharibənin yekunlarını şərh edərkən deyirlər ki, Azərbaycan yeddi rayonu azad edib, bu, belə deyil. Biz yeddi rayonu, Şuşa şəhərini, Suqovuşan qəsəbəsini, Talış qəsəbəsini, keçmiş Hadrut rayonunu, keçmiş Martuni rayonunun böyük hissəsini azad etmişik və tarixi ədaləti bərpa etmişik. Beləliklə, Azərbaycan öz ərazi bütövlüyünü bərpa edərkən tarixi nailiyyətlərə imza atmışdır.
Biz xalqımızın yeni tarixini yazdıq, şanlı qəhrəmanlıq tarixini yazdıq və azad edilmiş torpaqlarda bu gün böyük quruculuq işləri aparılır, böyük infrastruktur layihələri icra edilir. Bu gün Bakıdan gələrkən, yenə də dağıdılmış Füzuli şəhərindən keçərkən bir daha gördüm ki, erməni vəhşiliyi hansı fəlakət törədib. Bu gün onları müdafiə edən, bu gün onların arxasında dayanan bəzi xarici dairələr gözlərini açıb görsünlər erməni vəhşiliyi nə günə salıb bizim şəhərlərimizi. Bizim bütün şəhərlərimiz dağıdılıb, bütün kəndlərimiz dağıdılıb, tarixi abidələr dağıdılıb, məscidlər dağıdılıb, qəbirlər dağıdılıb, misli görünməmiş vandallıq, barbarlıq törədilib. Biz isə ancaq öz torpaqlarımızı azad etmişik. Bax, bu qəsəbədə qanunsuz olaraq Ermənistandan və xarici ölkələrdən ermənilər gətirilib zorla məskunlaşdırılıb. Amma bu qəsəbə salamatdır, bir bina da dağıdılmayıb, bir bina da yandırılmayıb. Budur, Azərbaycan Ordusunun yanaşması, budur, bizim mənəvi kodeksimiz. Ermənilər nə ediblər? Bütün binalarımızı dağıdıblar, məscidlərimizi dağıdıblar. Məscidlərdə heyvan saxlayıblar. Bizim müqəddəs abidələrimizi təhqir ediblər. Azərbaycanlıların tikdirdikləri, - ermənilər orada qanunsuz yaşayıblar, - o evləri noyabrın 10-dan dekabrın 1-nə qədər yandırıblar, dağıdıblar, meşələri qırıblar. Su elektrik stansiyalarını dağıdıblar. Bax, fərq bundadır. Azərbaycan əsgəri yüksək mənəvi keyfiyyətlərə malik olan əsgərdir və əsgərə, bütün hərbçilərə verilən təlimat yerinə yetirildi. Mən demişdim ki, biz mülki əhali ilə heç vaxt müharibə aparmamışıq və bunu indi hər kəs görür. Mən demişdim ki, Ermənistan rəhbərliyi bizə tarix versin, bizim torpaqlarımızdan nə vaxt çıxır və biz müharibəni dayandırmağa hazırıq, bunu da etdik. Bu gün buraya bu torpaqların sahibləri kimi qayıtmışıq, azad edilmiş bütün torpaqlarda Azərbaycan bayrağı dalğalanır. Bu gün mən Müzəffər Ordumuzun Ali Baş Komandanı kimi Hadrut qəsəbəsində milli bayrağımızı qaldırdım. Bu bayraq burada əbədi dalğalanacaq. Biz azərbaycanlılar bundan sonra öz dədə-baba torpaqlarımızda əbədi yaşayacağıq. Bütün dağılmış şəhərləri, kəndləri yenidən quracağıq, həyat qayıdacaq, insanlar qayıdacaq və biz bütün dünyaya bir daha xalqımızın böyüklüyünü göstərəcəyik. Xocavənd bizimdir, Qarabağ Azərbaycandır!
Sonra Prezident İlham Əliyev Hadrut-Cəbrayıl-Şükürbəyli avtomobil yolunun təməlini qoydu.
Bu yol başlanğıcını Hadrut yaşayış məntəqəsindən götürməklə və Cəbrayıl rayonundan keçməklə Şükürbəyli kəndində Hacıqabul-Mincivan-Zəngəzur dəhlizi avtomobil yoluna birləşir. Uzunluğu 43 kilometrdir. Dörd hərəkət zolaqlı bu yol boyunca avtomobil körpüləri tikiləcək.
Prezident İlham Əliyev, birinci xanım Mehriban Əliyeva və qızları Leyla Əliyeva keçmiş Hadrut Rayon Partiya Komitəsinin binasında oldular.
Dövlətimizin başçısı dedi: Bu bina keçmiş Hadrut Rayon Partiya Komitəsinin binasıdır. Qanunsuz rejim burada özləri üçün administrasiya yaratmışdı. Bu bina Azərbaycan vəsaiti hesabına tikilmişdir və onu biz qaytarmışıq. Hadrut bizimdir!
Bu sözlər köhnə əlifba ilə yazılıb: “Kolxozların torpaqlardan əbədilik faydalanması üçün”. Bu, 1939-cu ilə qədər yazılıb. 1939-cu ildə əlifbamızı dəyişdirdilər. Bu, tarixi sənəddir.
Daha sonra Prezident İlham Əliyev, birinci xanım Mehriban Əliyeva və qızları Leyla Əliyeva Hünərli kəndindəki Alban məbədi ilə tanış olublar.
-Bura qədim Alban məbədidir, Alban kilsəsidir, Hünərli kəndində yerləşir. Ermənilər bu kilsəni də erməniləşdirmək istəmişlər və burada erməni dilində yazılar yazmışlar, ancaq buna nail ola bilməmişlər. İndi əgər bu, erməni kilsəsi olsaydı, bunu belə vəziyyətdə qoyardılarmı? Tövləyə oxşayır, elə bil ki, tövlədir, zibilxanadır. Bu, bizim qədim tarixi abidəmizdir, udi qardaşlarımızın məbədidir. Onlar buraya da gələcəklər. Ermənilər necə ki, bizim məscidlərimizi təhqir ediblər, qədim Alban məbədini də təhqir etmişlər. Amma biz bərpa edəcəyik. Bütün bu yazılar saxta yazılardır, sonradan yazılmış yazılardır. Onlar bizim qədim torpaqlarımızda özləri üçün saxta tarix yaradıblar. Amma buna nail ola bilməyiblər, biz onları ifşa etmişik. Bu kilsənin – alban məbədinin bu vəziyyətdə olması bir daha erməni saxtakarlığını göstərir. Erməni kilsəsi olsaydı, bunu təmir etdirərdilər. Sonra da bəziləri bizə irad tuturlar ki, biz xristian abidələrinə yaxşı baxmırıq. Bunu ermənilər bu günə salıblar.
İndi gəlsinlər, baxsınlar Azərbaycanın müxtəlif yerlərində xristian abidələri necə qorunur. Bu qədim Alban kilsəsini görərlər bir müddətdən sonra biz necə təmir etdirəcəyik. Azərbaycan ərazisində bütün dinlərin məbədləri dövlət tərəfindən qorunur, dövlət tərəfindən tikilir və bütün dünya bunu bilir. Ermənilərin vəhşiliyini dünya bilməlidir, görməlidir bizim məscidlərimiz nə gündədir. Azad edilmiş torpaqlarda 67 məscid var idi, cəmi ikisi qalıb, yarıdağılmış. Özü də onlardan müxtəlif məqsədlər üçün istifadə ediblər. Alban kilsəsini də bu günə qoyublar. Bəlkə burada da heyvan saxlayıblar, burada da dəmir-dümür saxlayıblar, orada o dəmir-dümürlərin bir hissəsi qalıb. Ona görə hər kəs bunu görməlidir, bilməlidir. Əgər kimsə bundan sonra bizə qarşı hansısa əsassız ittiham irəli sürmək istəsə, o, cavabını alacaq, necə ki, bu günə qədər alıb.
Baxın, buraya baxın, erməni kilsəsi olsaydı, bunları yazardılar? Yazardılar bunları? “Kamo”, “Artur”, nə bilim, “Marta”. Öz kilsələrini belə təhqir edərdilər? Bax, bu daşların hamısı saxtadır. Bu, erməni saxtakarlığıdır. İçəridə də, gəlin buraya, əgər bu, erməni kilsəsi olsaydı, bunu yazardı – “İqor”, “Aşa”? Uçurublar, dağıdıblar, qapını da yandırıblar.
Sonra Prezident İlham Əliyev, birinci xanım Mehriban Əliyeva və qızları Leyla Əliyeva Tuğ kəndində oldular.
Prezident İlham Əliyev: Tuğ kəndinə gəlmişik. Tuğ kəndi qədim Azərbaycan kəndidir.
Birinci xanım Mehriban Əliyeva: Budur məktəbin binası?
Prezident İlham Əliyev: Ermənilərin dağıtdıqları Tuğ kəndinin məktəbi. Görün, nə günə qoyublar. Sonra da deyirdilər ki, Tuğ kəndi erməni kəndidir. Erməni kəndi olsaydı, bunu dağıdardılar? Bura qədim Azərbaycan torpağıdır. Tuğ kəndi həmişə Azərbaycan kəndi olub, bundan sonra da olacaq.
Tuğ kəndində azərbaycanlıların ermənilər tərəfindən dağıdılmış evləri. Buradan bütün dağıntılar yaxşı görsənir.
Təbii ki, Tuğ kəndinin sakinləri öz evlərini tanıyırlar. Əminəm ki, yaxın gələcəkdə Tuğun sakinləri öz doğma kəndlərinə qayıdacaqlar.
Görün, Azərbaycan necə də gözəldir. Qarabağ necə də gözəldir. Dağıdılmış bütün kəndləri, şəhərləri bərpa edəcəyik.
Dövlətimizin başçısı və xanımı Tuğda Alban məbədində oldular.
Prezident İlham Əliyev: Bunlar növbəti erməni saxtakarlığıdır. Sonradan gətirilmiş daşlardır. Bu məbədə heç bir aidiyyəti yoxdur.
Bura qədim Alban məbədidir. Bu məbəd də udi qardaşlarımıza qaytarılacaqdır. Ermənilər bunu da erməniləşdirmək istəyiblər, amma alınmayıb və alınmayacaq. Bundan sonra Azərbaycan dövləti bu Alban məbədini qoruyacaq.
Daha sonra Prezident İlham Əliyev, birinci xanım Mehriban Əliyeva və qızları Leyla Əliyeva Azıx kəndinə yola düşdülər.
Dövlətimizin başçısı: Tuğ kəndindən çıxdıq, indi gedirik Azıx kəndinə. Azıx da qədim Azərbaycan kəndidir, qədim yaşayış yeridir. Buraların təbiəti də çox gözəldir.
Azıx kəndinə yaxınlaşırıq. Qarabağın gözəl mənzərəsi. Bura Azıx kəndinin ərazisidir.
Azıx mağarasına gedirik, hələ yolumuz uzaqdır.
Azıx mağarasının girişindəyik. Təxminən 800 pillə qalxmışıq. Yaxşı idman etmişik, fiziki formamızı göstərmişik. İndi girəcəyik Azıx mağarasının içinə. Bu mağaranı azərbaycanlı alim, arxeoloq Məmmədəli Hüseynov 1960-cı ildə aşkar etmişdir və ondan sonra burada tədqiqatlar aparılmışdır. Bu, dünyanın ən qədim insanının yaşayış yerlərindən biridir, Azərbaycan tarixinə məxsusdur, bizim tarixi sərvətimizdir. Ermənistan bu mağarada qanunsuz olaraq işlər aparmışdır, xaricdən qanunsuz olaraq alimlər gətizdirmişdir. Onlar bu mağaraya, bizim tarixi irsimizə böyük ziyan vurmuşlar. Onlar bu ziyanın hamısını ödəyəcəklər. Onları məcbur edəcəyik.
Azıx mağarasını azərbaycanlı alim aşkarlayıb. Azıx mağarası Azərbaycan ərazisində yerləşir. Bundan sonra azərbaycanlı alimlər və onların dəvəti ilə gələcək xarici alimlər burada qanuni yollarla tədqiqatlar aparacaqlar.
Buradan isə gözəl mənzərə açılır. Azıx kəndi, bax, oradadır. Bax, buradan daha yaxşı çəkmək olar. Biz bu zirvəni qət etmişik. Bütün zirvələri qət edəcəyik. Elə zirvə yoxdur ki, onu biz qət edə bilməyək. Gəlin, bir yerdə deyək: “Azıx Azərbaycandır!”, “Qarabağ Azərbaycandır!”.

Official news 15 March, 2021
As reported earlier, on March 15, the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev, First Lady Mehriban Aliyeva and their daughter Leyla Aliyeva visited Fuzuli and Khojavand districts.
I am revisiting liberated territories. Today I will lay the groundwork for the Fuzuli-Hadrut highway. The construction of this road is of great importance for the restoration of the liberated areas. It is not the first project. Several road projects are already underway. The restoration of liberated lands has begun. The road from Fuzuli to Shusha is under construction – the Victory road is being built. At the same time, the construction of the Barda-Aghdam road will be completed soon. Another road will be built from Horadiz to Zangilan. In short, even though only four months have passed since the war, extensive redevelopment work has begun.
Once again, when we see these ruins in the liberated lands, we realize yet again that the loathsome enemy had destroyed all our settlements and wanted to erase our historical heritage. But they failed. We have returned to these lands. We have returned as a heroic people, as a victorious state. We drove the enemy out of our native lands.
Driving through the liberated lands today, we passed through the village of Garakhanbayli. Garakhanbayli village was liberated on the first day of the war – on September 27. It was from here, from that direction, that we commenced our glorious mission and drove the enemy out of our lands. We are now busy with redevelopment. A new period begins in our lives – a period of creation, development and restoration of our lands.
As part of the visit, President Ilham Aliyev laid the groundwork for the Fuzuli-Hadrut highway.
This road originates from Victory highway and connects to the new Hadrut-Jabrayil-Shukurbayli highway. The 13-kilometer highway will have four lanes. Bridges will be built along the route.
President Ilham Aliyev, First Lady Mehriban Aliyeva and their daughter Leyla Aliyeva left for Khojavand district.
President Ilham Aliyev: We are in the liberated lands again. We are going from Fuzuli to the Khojavand district. We are traveling to the liberated Khojavand district. We are once again witnessing the destruction of all settlements along the road. All villages and cities are completely devastated. This destruction was caused after the war. During the war, the first Karabakh war, there was not and could not be so much destruction. It was during the occupation that the hated enemy brought our cities to this state.
This is the city of Fuzuli. But there are no traces of a city - only ruins. The Armenians have destroyed it. They came and demolished our buildings during the occupation, took away the stones and roofs of the buildings like thieves, like robbers. These are the remains of Fuzuli. Let foreign circles defending Armenia open their eyes to their savagery. Whom are they protecting?
The contemptible enemy occupied our lands for 30 years and did not leave a single stone intact. Notice what roads are like now. These roads have not seen asphalt for 30 years. All their propaganda is false, and so is their history. They called themselves a state. The so-called "Artsakh state" went to hell. If it was a "state", then why didn't they leave a single stone intact? Because they knew that this land was not theirs. This land belongs to the Azerbaijanis.
This is the liberated Khojavand district.
We are in Edilli village of Khojavand district. This is Aghbulag village. Azerbaijan's heroic Army liberated our ancient lands from the occupiers. There were battles here. We fought and drove the enemy out of our native lands.
This is the village of Dudukchu in the former Hadrut district, which was liberated from occupation. Notice how beautiful the landscape is.
President of Azerbaijan, Victorious Commander-in-Chief Ilham Aliyev, raised the state flag in Hadrut settlement and delivered remarks.
Remarks by the President of the Republic of Azerbaijan Ilham Aliyev
- Hadrut settlement was liberated on October 9. The liberation of Hadrut was a result of a very successful military operation. First, the surrounding heights were captured. After the heights around Hadrut were captured by Azerbaijan's Army, we seized control over the town, and the liberation of Hadrut was already imminent. I should also note that the Armenian civilian population living here was evacuated due to a military operation. I can say that throughout the entire 44-day war, the losses among Armenian civilians were relatively insignificant because Azerbaijan's Army has never waged war against the civilian population. Unlike the Armenians, we fought only against military units during the war, defeated them, and drove them out of our lands. As for the civilian population, according to Armenian statistics, about 40 civilians were killed during the war. The vast majority of them were civilians involved in military operations.
The liberation of Hadrut was a very significant operation. The liberation of Hadrut after Jabrayil district and the city of Jabrayil was a milestone having a crucial impact on the continuation of our military operations.
I should add that the city of Fuzuli was liberated after Hadrut – on October 17. The Armenian Army was expected us elsewhere. However, following the rules of war and proper strategic planning, we liberated Hadrut after Jabrayil and then came Fuzuli.
Let me also note that when Hadrut was already in our hands, the Armenian leadership, officials and, at the same time, some foreign journalists who brought grist to the Armenian mill were claiming that Hadrut was under Armenians' control. I cannot understand to this day why the Armenian leadership was deceiving its people. We knew for sure that Hadrut was ours. We knew exactly that the Armenian army had been completely crushed here, and the surviving Armenian soldiers cowardly fled into hiding in the mountains. Hadrut was entirely under our control. However, some foreign journalists were saying that Hadrut was allegedly in the hands of Armenians.
After the liberation of Hadrut, we headed for Shusha. It was crucial to liberate Hadrut for the Shusha operation to succeed. Again, we approached Shusha from a direction the enemy was not expecting us. We liberated Shusha from the invaders by crossing mountains, valleys, cliffs, by climbing those cliffs. Therefore, the Hadrut operation will have a special place in the world's military books.
In general, our glorious 44-day war, our Victory, is studied in the world's leading universities these days. Military experts, specialists, and even politicians from many countries talked about our war and said that it was a war of the 21st century. Azerbaijan won the war, expelled the enemy from our ancient lands and restored historical justice. Hadrut settlement was considered the center of the Hadrut district of the former Nagorno-Karabakh Autonomous Region. After abolishing the Nagorno-Karabakh Autonomous Region, Martuni and Hadrut districts of the former autonomous region were merged, and the Khojavand district was established. The ancient historical name of this place, Khojavand, was returned. During the war, more than 50 percent of the Martuni district of the former Nagorno-Karabakh Autonomous Region and 100 percent of the territory of Hadrut district of the former Nagorno-Karabakh Autonomous Region were liberated from the occupiers. Commenting on the war's outcome, some say that Azerbaijan has liberated seven districts, which is not the case. We have liberated seven districts, Shusha city, Sugovushan settlement of Aghdara district, Talish settlement, former Hadrut district, most of the former Martuni district, thus restoring historical justice. Therefore, Azerbaijan has made historic achievements in restoring its territorial integrity.
We have written a new history of our people, a glorious history of heroism, and great construction work is underway in the liberated lands today. Major infrastructure projects are being implemented. Today, coming from Baku and driving through the destroyed city of Fuzuli, I saw again the havoc wreaked by the Armenian savages. Let the foreign circles defending them and standing behind them today open their eyes and see what Armenian savagery has done to our cities. All our cities have been devastated, all our villages, historical sites, mosques, and cemeteries have been destroyed. Unprecedented vandalism and barbarism have been perpetrated.
We, for our part, have liberated our lands. Armenians from Armenia proper and foreign countries were illegally brought and resettled in this town. But this town is intact; not a single building was destroyed or burned down. These are the tactics of Azerbaijan's Army, its moral code. What did the Armenians do? They destroyed all our buildings, our mosques. They kept animals in our mosques. They have desecrated our sacred shrines. The houses built by the Azerbaijanis, where the Armenians then lived there illegally – were burned and destroyed. They cut down forests from November 10 to December 1. They destroyed hydroelectric power plants. That is the difference between us. Azerbaijani soldiers have high moral qualities, and the instructions given to soldiers and all servicemen have been fulfilled. I said that we have never fought against civilians, and everyone can see that now. I stated that the Armenian leadership should give us a timetable of when it would leave our lands and that we were ready to stop the war, and we did it.
Today we have returned here as rightful owners of these lands. Azerbaijan's flag is flying across all the liberated lands today. Today, as the Commander-in-Chief of our Victorious Army, I raised our national flag in Hadrut settlement. This flag will fly here forever. We Azerbaijanis will live in our ancestral lands forever. We will rebuild all the destroyed cities and villages, life will return here, people will return here, and we will again show the world the greatness of our people. Khojavand is ours, Karabakh is Azerbaijan!
President Ilham Aliyev then laid the groundwork for the Hadrut-Jabrayil-Shukurbayli highway. The four-lane highway is 43 km in length.
President Ilham Aliyev, First Lady Mehriban Aliyeva and their daughter Leyla Aliyeva visited the former Hadrut District Party Committee building.
The head of state said:
- This is the building of the former Hadrut District Party Committee. The illegal regime established an administration here. This building was constructed at the expense of Azerbaijan, and we have returned it. Hadrut is ours!
These words are written in the old script: "For the permanent benefit of collective farmlands". It was written before 1939. In 1939, our alphabet was changed. It is a document of historical essence.
President Ilham Aliyev, First Lady Mehriban Aliyeva and their daughter Leyla Aliyeva then viewed the Albanian temple in the Hunarli village.
- This is an ancient Albanian temple, an Albanian church. It is located in the village of Hunarli. The Armenians wanted to Armenianize this church and wrote inscriptions in Armenian here, but they failed. If this were an Armenian church, would they leave it in such a state? It looks like a stable or as if it were a garbage dump. It is our ancient historical site, a temple of our Udi brothers. They will come here too. Just as the Armenians desecrated our mosques, they have also desecrated this ancient Albanian temple. But we will restore. All these inscriptions are fake – they were written later. They have created a false history for themselves in our ancient lands. But they failed because we exposed them. The fact that this church – the Albanian temple – is in this condition again shows Armenian fraud. If it were an Armenian church, they would have renovated it. Some criticize us for not taking good care of Christian sites. It is Armenians who brought it to this condition.
Let them come and see how Christian sites are protected in different parts of Azerbaijan. They will see this ancient Albanian church renovated after a while. Temples belonging to all religions in Azerbaijan are protected by the state, built by the state, and the whole world knows that. The world should know and see Armenians savagery in our mosques. There were 67 mosques in the liberated lands, only two standing in a semi-demolished state. They used them for various purposes. The Albanian church has also been brought to this condition. They may have kept animals here too, they may have kept metal scrap here, and some of that scrap is still there. Therefore, everyone should see and know this. Anyone who chooses to make any groundless accusations against us will get a befitting response, as always.
Look here, if it were an Armenian church, would they have written this? Would they have written this - Kamo, Artur, what else Marta? Would they have desecrated their churches like that? All these stones are fake. It is an Armenian forgery. Inside too, come on in here. If it were an Armenian church, would they have written this – "Igor", "Asha"? They destroyed it, ruined it and even burned the door.
President Ilham Aliyev, First Lady Mehriban Aliyeva and their daughter Leyla Aliyeva then arrived in Tugh village.
President Ilham Aliyev: We have arrived in Tugh village. Tugh is an ancient Azerbaijani village.
First Lady Mehriban Aliyeva: Is this the school building?
President Ilham Aliyev: A school in Tugh village destroyed by Armenians. Notice what condition it is in. And yet, they say that Tugh is an Armenian village. If it were an Armenian village, would they have destroyed it? It is the land of ancient Azerbaijan. Tugh village has always been and will continue to be an Azerbaijani village.
Here are the Azerbaijanis' houses destroyed by Armenians in Tugh village. All the ruins are visible from here.
Of course, the residents of Tugh village will recognize their homes. I am sure that the residents of Tugh will return to their native village soon. Notice how beautiful Azerbaijan is. Notice how beautiful Karabakh is. We will restore all the destroyed villages and cities.
The head of state and his wife visited the Albanian temple in Tugh.
President Ilham Aliyev: This is yet another Armenian falsification. These stones were brought here later. They have nothing to do with the temple.
Here is an ancient Albanian temple. This temple will also be returned to our Udi brothers. Armenians wanted to Armenianize it as well, but they did not and will not succeed. After that, Azerbaijan as a state will protect this Albanian temple.
President Ilham Aliyev, First lady Mehriban Aliyeva and their daughter Leyla Aliyeva then headed to Azykh village.
The head of state: We are leaving Tugh village and are now heading for Azykh village. Azykh is also an ancient Azerbaijani village, an ancient settlement. The nature of these places is also beautiful.
We are approaching Azykh village. What a spectacular view of Karabakh. This is the territory of Azykh village.
We are going to the Azykh Cave. There is still a long way to go.
We are at the entrance to the Azykh Cave. We climbed about 800 steps. It was a good exercise and showed our fitness. We will now enter the Azykh Cave. Azerbaijani archeologist Mammadali Huseynov discovered this cave in 1960. Exploration was conducted here after that. It is one of the ancient human settlements in the world, belongs to the history of Azerbaijan. It is our historical asset. Armenia illegally carried out work in this cave, illegally brought scientists here from abroad. They have inflicted extensive damage on this cave and our historical heritage. They will compensate us fully for all this damage. We will make them.
An Azerbaijani scientist discovered the Azykh Cave. The Azykh Cave is located in the territory of Azerbaijan. From now on, it will be Azerbaijani scientists and foreign ones invited by them who will undertake exploration here legally.
What a gorgeous view! Azykh village is over there. You can take a few good shots from here. We have reached this summit. We will conquer all the heights. There is no pinnacle beyond our reach. Let's say together: "Azykh is Azerbaijan!", "Karabakh is Azerbaijan!"