Mətbuat xidmətinin məlumatı 17 Mart, 2021
Martın 17-də "Bakı şəhəri, Binəqədi rayonu, Şövkət Məmmədov küçəsi, 19" ünvanında yerləşən Humanitar kollecin (keçmiş Mədəni Maarif Texnikumu) yataqxanasının həyətində bir-birinə bitişik, kustar üsulla taxta materialdan inşa edilmiş tikililərdə yanğın olub, nəticədə 150 kv metr sahə yanıb. Fövqəladə Hallar Nazirliyinin yanğından mühafizə bölmələri tərəfindən yanğın söndürülüb.
Yanğın barədə məlumat aldıqdan dərhal sonra Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinin nümayəndələri hadisə yerinə yollanıblar. İlkin araşdırma nəticəsində obyektdə müvəqqəti məskunlaşmış 5 məcburi köçkün ailəsi və bir Tərtər rayon sakininin mənzilində yanğın olduğu məlum olub. Mənzillərinə ziyan dəymiş məcburi köçkün ailələrinin üçü Ağdam, ikisi Füzuli rayon sakinidir. Yanğın nəticəsində, ümumilikdə altı mənzilə ziyan dəyib.
Füzuli rayon sakini Quliyev Hikmət Fazil oğlunun, Ağdam rayon sakinləri Əliyev Ramiz Balakişi oğlu və Həsənov Azər Fazil oğlunun yaşayış sahəsinə, Ağdam rayon sakini Hüseynov Cahankeş Nüsrət oğlunun qeyri-yaşayış sahəsinə ziyan dəyib.
Füzuli rayon sakini Qasımov Ramil Amil oğlu həmin ünvanda yaşamır. O, Koroğlu Rəhimov küçəsində yerləşən fərdi mənzildə qeydiyyatdadır.
Müvəqqəti yaşayış yerlərinə ziyan dəymiş məcburi köçkünlərin yerləşdirilməsi üçün tədbirlər görülür.
Yanğın baş vermiş ərazidə 300 ailə müvəqqəti məskunlaşıb. Digər yaşayış sahələri, eyni zamanda yataqxana yanğından mühafizə olunub.

Mətbuat xidmətinin məlumatı 17 March, 2021
On March 17, a fire broke out in adjacent, handmade wooden constructions in the yard of the dormitory of the Humanitarian College (former Cultural Education College) located at 19 Shovkat Mammadov street, Binagadi district, Baku and as a result, an area of 150 square meters burned. The fire was put out by the fire brigade of the Ministry of Emergency Situations.
Representatives of the State Committee for Refugees and IDPs visited the scene immediately after receiving information about the fire incident. As a result of the preliminary investigation, it was found out that there was a fire in the apartment of 5 internally displaced families and a resident of Tartar region. Three of the internally displaced families whose houses were damaged were the residents of Aghdam and two of Fuzuli. As a result of fire, a total of six apartments were damaged.
Measures are being taken to accommodate IDPs whose temporary settlements have been damaged.
300 families are temporarily settled in the area of the fire incident. Other residential areas, including the dormitory, are protected from fire.