Dövlət Komitəsində Almaniyanın Azərbaycandakı səfiri ilə görüş keçirilib
Fevralın 15-də Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Rövşən Rzayev Almaniya Federativ Respublikasının ölkəmizdəki fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Volfqanq Maniqlə görüşüb.
Görüşdə qonağa Ermənistanın etnik təmizləmə və işğalçılıq siyasəti nəticəsində son otuz ildə Azərbaycanın üzləşdiyi qaçqınlıq və məcburi köçkünlük problemi,  onun həlli istiqamətində görülən işlər, həmçinin işğaldan azad olunmuş ərazilərdəki vəziyyət, məcburi köçkünlərin doğma yurda qayıdışına hazırlıq barədə məlumat verilib.
Qeyd edilib ki, Prezident İlham Əliyev rəhbərliyi ilə məcburi köçkünlərin yaşayış şəraitinin yaxşılaşdırılması üçün məqsədyönlü tədbirlər həyata keçirilib. Bu kateqoriyadan olan insanlara qayğı göstərilməsi Birinci vitse-prezident Mehriban xanım Əliyevanın da fəaliyyətin əsas istiqamətlərindəndir.
Səfir Volfqanq Maniq səmimi qəbula görə təşəkkürünü bildirib. Regionda münaqişənin başa çatmasını və məcburi köçkünlərin geri dönməsi üçün şəraitin yaranmasını yüksək qiymətləndirən diplomat dayanıqlı sülhün bərqərar edilməsinə, icmalararası münasibətlərin və vətəndaş institutları arasında əlaqələrin bərpasına ölkəsinin yardım göstərmək istəyini ifadə edib. O, həmçinin bildirib ki, Almaniya hökuməti məcburi köçkünlərə dəstək məqsədi daşıyan layihələrin icrasını bundan sonra da davam etdirmək niyyətindədir.

A meeting was held with the Ambassador of Germany to Azerbaijan at the State Committee
On February 15, Chairman of the State Committee for Refugees and IDPs Rovshan Rzayev met with Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Federal Republic of Germany to Azerbaijan Wolfgang Manig.
The guest was informed about refugee and IDP problem existing in Azerbaijan over the past thirty years as a result of Armenia`s policy of ethnic cleansing and occupation, the work done to address it, as well as the condition in the liberated territories and preparations for the return of IDPs to their homeland at the meeting.
It was noted that purposeful measures were taken to improve the living conditions of IDPs under the guidance of the President Ilham Aliyev. Caring for this category of people is of the main activities of the First Vice President Mehriban Aliyeva.
Ambassador Wolfgang Manig thanked for the warm welcome. Highly appreciating the end of the conflict in the region and the creation of favorable conditions for the return of IDPs, the diplomat expressed his country`s will to assist in establishing lasting peace, restoring inter-communal relations and relations between civil society institutions. He also stated that the government of Germany intends to continue the implementation of projects aimed at supporting IDPs.