Dövlət Komitəsinin sədri Beynəlxalq Qızıl Xaç Komitəsinin (BQXK) Azərbaycandakı nümayəndəliyinin rəhbəri ilə görüşüb
Görüşlər 22 Dekabr, 2020
Dekabrın 22-də Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinin sədri Rövşən Rzayev Beynəlxalq Qızıl Xaç Komitəsinin (BQXK) Azərbaycandakı nümayəndəliyinin  rəhbəri xanım Arian Baueri ilə görüşüb.
Dövlət Komitəsinin sədri qonaqlara Ermənistanın hərbi təxribatının qarşısını almaq üçün aparılan əks-həmlə əməliyyatı haqqında məlumat verib. Bildirib ki, bu əməliyyat nəticəsində Azərbaycan özünün ərazi bütövlüyünü bərpa edib. Münaqişənin dayandırılması azərbaycanlı məcburi köçkünlərin tarixən xalqımıza məxsus olan torpaqlara, oradakı ata-baba yurdlarına qayıtmasına şərait yaradır. Hazırda ölkə prezidentinin sərəncamlarına uyğun olaraq, işğaldan azad edilmiş ərazilərin minalardan təmizləməsi, yolların, kommunikasiya və kommunal xidmətlərin qurulması ilə əlaqədar işlər aparılır, daha sonra məcburi köçkünlərin öz torpaqlarına qaytarılması istiqamətində tədbirlər həyata keçiriləcəkdir.
Münaqişənin ilk illərində olduğu kimi, indi də məcburi köçkünlərin qayıdışı ilə əlaqədar keçirilən layihələrdə beynəlxalq təşkilatların, eləcə də BQXK-nın iştirakına ehtiyac vardır. Buna görə də əməkdaşlığı davam etdirmək, məcburi köçkünlərə psixoloji, mənəvi dəstək vermək üçün birgə fəaliyyət göstərmək vacibdir.
BQXK nümayəndələrinə bildirilib ki, məcburi köçkünlərin mənzil-məişət şəraitinin yaxşılaşdırılması, sosial müdafiəsinin gücləndirilməsi məqsədi ilə Prezident İlham Əliyev tərəfindən mühüm və təxirəsalınmaz tədbirlər həyata keçirilir. Dünyada koronavirus pandemiyası ilə əlaqədar  iqtisadi böhranın davam etdiyi dövrdə belə Azərbaycanda məcburi köçkünlərlə bağlı sosial layihələr ardıcıllıqla icra olunur. Birinci vitse-prezident xanım Mehriban Əliyeva bu kateqoriyadan olan vətəndaşlara xüsusi qayğı göstərir, onların problemlərinin həllinə daim diqqət yetirir.
Söhbət zamanı BQXK-nın ölkəmizdə həyata keçirdiyi layihələrin əhəmiyyəti vurğulanıb. Qeyd olunub ki, 2019-cu ildə Tərtər rayonunun inzibati vahidi olan Şıxarx qəsəbəsində, 2020-ci ildə  Ağdam rayonunun Quzanlı qəsəbəsində ilk yardım üzrə lazımi avadanlıq və materiallarla təmin edilmiş təlimlər keçirilib.  Təlimlərə yerli sakinlər və məcburi köçkünlər cəlb ediliblər.
BQXK-nın Azərbaycandakı nümayəndəliyinin rəhbəri xanım Arian Baueri təşkilatın çoxşaxəli fəaliyyəti haqqında ətraflı məlumat verib. Qeyd olunub ki, BQXK son dövrlərdə öz fəaliyyətini genişləndirib, işə yeni əməkdaşlar cəlb edilib.
Görüşdə Dövlət Komitəsi ilə BQXK arasında əməkdaşlığın daha da genişləndirilməsi imkanlarına toxunulub, qaşılıqlı maraq doğuran məsələlər müzakirə olunub.

The chairman of the State Committee met with the head of the representative office of the International Committee of the Red Cross (ICRC) in Azerbaijan
Görüşlər 22 December, 2020
On December 22, chairman of the State Committee for Refugees and IDPs Rovshan Rzayev met with the head of the representative office of the International Committee of the Red Cross (ICRC) in Azerbaijan Ms. Arian Baueri.
The chairman of the State Committee informed the guests about the counter-offensive operation carried out to prevent the Armenian military provocation. He stated that Azerbaijan restored its territorial integrity as a result of this operation. The cessation of the conflict allows the return of Azerbaijani IDPs to the lands historically belonging to our people. At present, work is underway for clearing the liberated territories of mines, building roads, providing communications and utilities in accordance with the Presidential decrees and later, measures in order to return IDPs to their native lands will be taken.
As in the early years of the conflict, there is a need for participation of international organizations, as well as the ICRC, in projects being implemented regarding the return of IDPs. Therefore, it is important to continue cooperation and work together to provide psychological and moral support to IDPs.
ICRC representatives were informed that the President Ilham Aliyev is taking important and urgent measures to improve the housing and living conditions of IDPs and strengthen their social protection. Social projects related to IDPs are being consistently implemented in Azerbaijan even in the course of global economic crisis over the coronavirus pandemic. The First Vice President Mrs. Mehriban Aliyeva particularly cares for this category of citizens and always pays attention to addressing their problems.
During the conversation, the importance of the projects implemented by the ICRC in our country was underlined. It was stated that trainings on first aid were held with the necessary equipment and materials in 2019 in Shikharkh settlement, the administrative unit of Tartar, and in 2020 in Guzanli settlement of Aghdam. Local residents and IDPs were involved in the trainings.
The head of the ICRC representative office in Azerbaijan Arian Baueri gave detailed information about the multifaceted activities of the organization. It was noted that the ICRC has recently expanded its activities and hired new staff.
Opportunities for further expansion of cooperation between the State Committee and the ICRC were touched upon and issues of mutual interest were discussed at the meeting.