Yasamal rayonu ərazisindəki Şərifzadə küçəsində yerləşən yataqxana binasına bitişik tikilidə baş vermiş yanğın barədə açıqlama
Mətbuat xidmətinin məlumatı 28 Avqust, 2020
Avqustun 28-də paytaxtın Yasamal rayonu ərazisindəki Şərifzadə küçəsində yerləşən yataqxana binasına bitişik taxta konstruksiyadan ibarət tikilidə və binanın bəzi hissələrində yanğın baş verib. Fövqəladə Hallar Nazirliyinin yanğından mühafizə bölmələri tərəfindən yanğın söndürülüb.
Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinin nümayəndələri hadisə yerinə baş çəkib, burada müvəqqəti məskunlaşmış məcburi köçkünlərin vəziyyəti ilə tanış olublar. Hazırda yanğın olan binada Azərbaycan Respublikası Nazirlər Kabinetinin 2017-ci il 24 fevral tarixli 65 nömrəli qərarı ilə təsdiq edilmiş “Məcburi köçkünlərin müvəqqəti yerləşdirilməsi fondunun yaşayış sahələrinin verilməsi Qaydası”nın tələbləri əsasında, yeni müvəqqəti yaşayış sahəsinə köçürülməsi mümkün olmayan ailələr yaşayırlar.
Xatırladaq ki, Yasamal rayonu ərazisində  yerləşən, Azərbaycan Texniki Universitetinin 1, 2, 3, 4, 5, 6 saylı tələbə yataqxanlarında, yataqxana kompleksinin həyətində, eləcə də, Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universitenin 1, 2, 4, 5 saylı tələbə yataqxanalarında, sanatoriya binasında, yataqxana kompleksinin həyətində, buradakı yarımçıq tikilidə 1340 ailənin müvəqqəti məskunlaşdığı  qeydə alınıb və müvafiq qaydada siyahılaşdırılıb.  Bunlardan 1133 məcburi köçkün ailəsi “Qobu Park-3” yaşayış kompleksində müvəqqəti yaşayış sahəsinə – yeni mənzillərə köçürülüb.
Bu ərazidə məskunlaşmış 161 ailəyə, “Məcburi köçkünlərin müvəqqəti yerləşdirilməsi fondunun yaşayış sahələrinin verilməsi Qaydası”nın tələbləri əsas götürülərək, yeni yaşayış sahəsi verilməyib.

Statement on the fire in the building adjacent to the dormitory building located on Sharifzada Street in Yasamal district
Mətbuat xidmətinin məlumatı 28 August, 2020
On August 28, a fire broke out in a building made of wooden structures adjacent to the dormitory building located on Sharifzada Street in the Yasamal district of the capital and in some parts of the building. The fire was extinguished by the fire protection units of the Ministry of Emergency Situations.
The representatives of the State Committee for Affairs of Refugees and IDPs visited the scene and got acquainted with the situation of IDPs temporarily settled here. Currently, families who cannot be relocated to a new temporary residential area based on the requirements of the “Rule of the fund for temporary accommodation of IDPs on provision of residential areas” approved by decision of the Cabinet of Ministers of the Republic of Azerbaijan No. 65, dated February 24, 2017, live in the building where the fire broke out.
It should be noted that, in the student dormitories No. 1, 2, 3, 4, 5, 6 of Azerbaijan Technical University located in Yasamal district, in the yard of the dormitory complex, as well as in the dormitories No. 1, 2, 4, 5 of Azerbaijan University of Architecture and Construction, in the sanatorium building, in the yard of the dormitory complex, in the unfinished building here, temporary settlement of 1340 families is recorded and listed accordingly. Of these, 1133 IDP families were relocated to the temporary residential area - new apartments in Gobu Park-3 residential complex.
161 families settled in this area were not provided with a new residential area based on the requirements of the “Rule of the fund for temporary accommodation of IDPs on provision of residential areas”.