Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsi tərəfindən 2016-cı il ərzində görülmüş işlər barədə
üzrə Dövlət Komitəsi tərəfindən 201
6-cı il ərzində görülmüş işlər barədə
Xalqımızın ümummilli lideri Heydər Əliyevin siyasi kursunu qətiyyətlə və uğurla davam  etdirən   Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə hesabat ilində də sahə ilə bağlı mövcud qanunvericiliyə və qəbul  olunmuş Dövlət Proqramlarına uyğun olaraq, məcburi köçkünlərin sosial müdafiəsinin gücləndirilməsi, yaşayış şəraitinin yaxşılaşdırılması ilə bağlı məqsədyönlü tədbirlər həyata keçirilmişdir.
2016-cı il ərzində:
Sahə ilə bağlı  Azərbaycan Respublikasının Prezidenti tərəfindən 1 Fərman imzalanmış, Nazirlər Kabineti 10 qərar və sərəncam qəbul etmişdir.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev 2004-2016-cı illərdə məcburi köçkünlərlə yeni salınmış qəsəbələrdə 31 dəfə, o cümlədən 2016-cı  ildə 1 dəfə görüş keçirilmişdir.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti cənab İlham Əliyev  2016-cı il noyabrın 12-də Füzuli rayonu ərazisində 400 məcburi köçkün ailəsi üçün yeni salınmış yaşayış qəsəbəsinin açılış mərasimində iştirak etmişdir. Bununla da ölkə üzrə mövcud olmuş 16 fin tipli qəsəbələrin ləğvi prosesi başa çatdırılmışdır.
Sabirabad rayonunda fin tipli qəsəbələrdə  müvəqqəti məskunlaşmış 440, Qazax rayonu ərazisində  304, Zaqatala rayonu ərazisində 135, Füzuli rayonu ərazisində 400 məcburi köçkün ailəsinin həmin rayonlarda yeni salınmış qəsəbələrə, 50 məcburi köçkün ailəsinin Bakı şəhəri, Sabunçu rayonu, Ramana qəsəbəsində inşa edilmiş  5 mərtəbəli binaya ,  20 ailənin Şirvan şəhərində tikilmiş binaya,  Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyinin Mərdəkandakı əlillər üçün Pansionatında müvəqqəti məskunlaşan 44 məcburi köçkün ailəsinin Abşeron rayonu ərazisində alınmış hazır mənzillərə, həmçinin zəruri dövlət ehtiyacları ilə əlaqədar 232 məcburi köçkün ailəsinin birdəfəlik kompensasiya ödənilməklə köçürülməsi təmin edilmişdir.
Ahısxa türkləri üçün tikintisi yarımçıq qalmış 55 fərdi yaşayış evinin inşası başa çatdırılmışdır.
Bakı şəhəri, Binəqədi rayonunun Sarıqaya massivində baş vermiş yanğın nəticəsində zərər çəkmiş 14 məcburi köçkün ailəsinə dövlət büdcəsinin ehtiyyat fondundan ayrılmış  vəsait hesabına həmin obyekt yenidən bərpa edilərək istifadəyə verilmiş və zərər çəkmiş ailələrə birdəfəlik kompensasiya ödənilmişdir.
2016-cı il aprelin əvvəlində erməni silahlı qüvvələrinin Ağdam və Tərtər rayonlarında mülki əhali yaşayan məntəqələri atəşə tutması nəticəsində məcburi köçkünlərin zərər çəkmiş 260 evin bərpası və şəxsi əmlaklarına dəyən ziyana görə  dövlət büdcəsinin Ehtiyyat Fondundan  vəsait ayrılmışdır.
Tərtər rayonu üzrə 105 ailə, Ağdam rayonu üzrə 15 ailə olmaqla, cəmi 120 ailəyə maddi yardım ödənilmiş, ayrılmış vəsait hesabına 182 evdə təmir-bərpa işləri başa çatdırılmışdır.Tərtər rayonunda qalan 78 evin yenidən tikintisi ilə bağlı müvafiq tədbirlər həyata keçirilir.
Beləliklə, ötən il ərzində 1625 ailə və ya 7000 nəfərin yeni mənzillərə köçürülməsi təmin edilmişdir.
Dünya Bankı ilə  məcburi köçkünlərin yaşayış şəraitinin yaxşılaşdırılması, gəlir imkanlarının dəstəklənməsi komponentlərini özündə əks etdirən yeni Saziş imzalanmışdır.
Ümumiyyətlə, 2001-2016-cı  illər ərzində qaçqın və məcburi köçkünlər üçün respublikanın 30-dan artıq şəhər və rayonunda Dövlət Neft Fondundan və digər mənbələrdən ayrılmış  vəsait hesabına 3,2 milyon kvadrat metr sahəsi olan, bütün sosial-texniki infrastruktura malik 95 müasir qəsəbə salınmışdır. Bunun da 3,0 milyon kvadrat metr yaşayış sahəsinə malik  90-ı , yaxud 95 faizi son 13 ildə inşa edilmişdir.
Yeni yaşayış məntəqələrində 150 məktəb, 6 musiqi məktəbi, 1 incəsənət məktəbi, 1 mədəniyyət sarayı, 50 mədəniyyət mərkəzi, 59 uşaq baçası, 58 tibb məntəqəsi, 2 olimpiya idman kompleksi tikilmiş, 718 kilometr yol, 960 kilometr su, 1605 kilometr hava elektrik, 442  kilometr qaz, 66 kilometr rabitə, 26 kilometr istilik, 89 kilometr kanalizasiya xətti, 163 kilometr drenaj şəbəkəsi çəkilmiş, 830 ədəd müxtəlif gücə malik elektrik transformatoru quraşdırılmışdır.
Beləliklə, indiyədək 50 min ailə və ya 250 min nəfər qaçqın və məcburi köçkünün mənzil-məişət şəraiti yaxşılaşdırılmışdır ki, ondan da  46 min ailə,  yaxud 230 min nəfər (92 %) son 13 ilin payına düşür.
Hazırda Bakı şəhəri, Sabunçu rayonu, Kürdəxanı qəsəbəsində 800, Pirallahı rayonunda 330,  Qaradağ rayonu, Ümid qəsəbəsində 300, Tərtər rayonunda 1170, Beyləqan rayonunda 146, Şirvan şəhərində 685, Sumqayıt şəhərində 2900, Kürdəmir rayonunda 563, Ucar rayonunda 250 ailəlik qəsəbə və məhəllələrin layihə-smeta sənədləri hazırlanır.
Bundan əlavə Gəncə şəhərində, Goranboy, Bərdə və Ağcabədi rayonlarında yeni layihələndirmə işləri üçün müvafiq torpaq sahələri ayrılmışdır.
Yemək xərci üçün aylıq müavinət alan  məcburi köçkünlərin  adlı siyahısından  ibarət informasiya sistemi yaradılmış və “Elektron hökumət” portalında yerləşdirilmişdir.
Nazirlik, komitə, şirkət, konsern və səhmdar cəmiyyətlər tərəfindən bayramlar ərəfəsində məcburi köçkünlərə 1,0 milyon  manat həcmində müxtəlif yardımlar göstərilmişdir.
Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsi üzrə 42 rayon (şəhər) icra hakimiyyətinə 1,0 milyon manat məbləğində  humanitar yardım verilmişdir.
Əvvəllər büdcədən maliyyələşdirilən müəssisələrdə, təşkilatlarda çalışmış, özlərindən asılı olmayan səbəblərə görə iş yerlərindən məhrum olmuş və işlə təmin olunmamış 9 min nəfər məcburi köçkünə orta aylıq əməkhaqqının ödənilməsi davam etdirilmişdir.
Məcburi köçkünlərin müvəqqəti məskunlaşdıqları 84 obyektdə  cari təmir  işləri aparılmışdır.
Azərbaycan Hökuməti ilə Dünya Bankı arasında bağlanmış Kredit Sazişinə əsasən həyata keçirilən “Məcburi Köçkünlərin Yaşayış Şəraiti və Gəlir İmkanlarının Dəstəklənməsi” Layihəsi üzrə Azərbaycan Respublikasının Məcburi Köçkünlərin Sosial İnkişaf Fondu tərəfindən 32 min nəfərin faydalandığı, dəyəri 8,0 milyon manat olan 63 icma mikrolayihəsi icra edilmiş, məcburi köçkünlərin sıx  məskunlaşdığı  23 obyektdə əsaslı təmir işləri həyata keçirilmişdir.
Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinin nəzdində olan aqrar sənaye və aqrar fermer təsərrüfatları tərəfindən 2016-cı ildə 900 min manatlıq sənaye malları istehsal edilmişdir.
26 min şəxsə məcburi köçkün vəsiqəsi verilmişdir.
2016-cı ildə Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsi tərəfindən müvəqqəti məskunlaşma obyektlərinə 34 ədəd müxtəlif markalı güc tranformatoru, 49 ədəd artezian və 12 su nasosu,  8890 metr güc kabeli, 96,0 min  metr elektrik naqili və başqa yardımçı avadanlıq və mal-materiallar verilmişdir.
İl ərzində fəaliyyətləri Beynəlxalq Humanitar Yardım üzrə Respublika Komissiyası tərəfindən əlaqələndirilən 20 beynəlxalq, 24 yerli humanitar təşkilatа yaradılmış şəffaf, sərbəst və səmərəli şərait nəticəsində onların xətti ilə dəyəri 20,0 milyon manat həcmində müxtəlif  humanitar və inkişaf layihələri həyata keçirilmişdir.
“Azərişıq”ASC tərəfindən ümumilikdə 151925 mənzildə elektrik sayğacının quraşdırılması nəzərdə tutulmuşdur. Hazırda 148922 mənzildə  (98%), о cümlədən  110097 fərdi evdə, yığcam məskunlaşma obyektlərində isə 38825  mənzildə elektrik sayğacı quraşdırılmışdır. Bunlardan 59554 ədədi (40,0%) “smart-kart” tipli sayğaclardır.
Dövlət Neft Şirkətinin “Azəriqaz” İstehsalat Birliyi üzrə respublikanın bütün şəhər və rayonlarında (o cümlədən Bakı şəhərində) fərdi və yığcam məskunlaşma obyektlərində nəzərdə tutulmuş qaz sayğaclarının quraşdırılması işi tam başa çatdırılmışdır. Məcburi köçkünlərin məskunlaşdıqları yaşayış məntəqələri və qəsəbələri qazla təchiz edilir. Yeni tikilmiş binalar istismara verilərkən sayğaclaşdırılır.
Dövlət Proqramının məcburi köçkünlərin məşğulluğunun artırılması və yoxsulluğunun azaldılması üzrə 2-ci bölməsində nəzərdə tutulan tədbirlərlə əlaqədar yeni iş yerlərinin yaradılması daim diqqət mərkəzində saxlanılmışdır.
Sıx müvəqqəti məskunlaşma yerlərində 126 məcburi köçkün daimi, 400 nəfər isə mövsümi işlə təmin edilmişdir. Əmək və Əhalinin Sosial Müdafiəsi Nazirliyi və onun struktur bölmələri ilə qarşılıqlı fəaliyyət nəticəsində 1426 nəfər daimi işlə təmin olunmuş, 383 nəfərə işsiz statusu verilmiş, 422 nəfərə işsizlik müavinəti təyin edilmişdir. 310 nəfər əmək bazarının müasir tələbləri əsasında peşə hazırlığı kurslarına və 203 nəfər isə ictimai işlərə cəlb olunmuşdur.
Azərbaycan Respublikası İqtisadiyyаt Nazirliyinin Sahibkarlığa Kömək Milli Fondunun xətti ilə 173 məcburi köçkün sahibkarlıq subyektinin investisiya layihəsinin maliyyələşdirilməsinə  2,3 milyon manat güzəştli kredit verilmiş, nəticədə 266  yeni iş yeri açılmışdır.
2016-cı ildə hər bir nəfər məcburi köçkünə 750 manat vəsait sərf olunmuşdur.
Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsi haqqında həqiqətlərin dünya ictimaiyyətinin diqqətinə müntəzəm çatdırılması məqsədi ilə xarici ölkələrin, beynəlxalq maliyyə qurumlarının, humanitar və bu sahədəki inkişaf təşkilatlarının 150-dən çox nümayəndəsi ilə  görüş keçirilmiş, həmçinin onların yeni salınmış qəsəbələrdə və sıx müvəqqəti məskunlaşma yerlərində məcburi köçkünlərlə görüşü təşkil edilmişdir.
Keçirilmiş bütün görüşlərdə qonaqlara Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinin tarixi kökləri, nəticələri, yaratdığı problemlər, qaçqın və məcburi köçkünlərin bugünkü vəziyyəti, onların sosial problemlərinin həlli istiqamətində görülən işlər barədə məlumat verilmiş və qarşılıqlı maraq doğuran bir sıra mövzularla bağlı fikir mübadiləsi aparılmış, onlara Komitə tərəfindən Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsi, qaçqın və məcburi köçkünlərin həyat şəraitinin yaxşılaşdırılması, yoxsulluğunun azaldılması və məşğulluğunun artırılması ilə bağlı həyata keçirilmiş tədbirlər barədə müxtəlif dillərdə hazırlanmış video materiallar, məlumat kitabları və s. təqdim olunmuş, həmçinin keçirilmiş görüşlər mütəmadi olaraq kütləvi informasiya vasitələrində işıqlandırılmışdır.
2016-cı il ərzində Komitə tərəfindən Xocalı Soyqırımı barədə 7 dildə 60 səhifəlik məlumat kitabı hazırlanmışdır və keçirilən görüşlər zamanı qonaqlara təqdim edilir.
2016-cı il 19-21 aprel tarixlərində Azərbaycan Respublikası Baş nazirinin müavini, Narkomanlığa və Narkotik Vasitələrin Qanunsuz Dövriyyəsinə Qarşı Mübarizə üzrə Dövlət Komissiyasının sədri cənab Əli Həsənovun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti Amerika Birləşmiş Ştatlarının Nyu-York şəhərində BMT Baş Məclisinin narkotik probleminə və onunla mübarizəyə həsr olunan 30-cu xüsusi sessiyasında iştirak etmişdir.
2016-cı il  sentyabrın 30-da V Bakı Beynəlxalq Humanitar Forumu çərçivəsində “İnsanların kütləvi yerdəyişməsi şəraitində insan kapitalının qorunmasının önəmi davamlı inkişafın əsası kimi” mövzusunda keçirilmiş “dəyirmi masa”da  Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsi haqqında həqiqətlər tədbirdə iştirak edən xarici ölkələrin nümayəndə heyətlərinin və nüfuzlu şəxslərin diqqətinə çatdırılmışdır.
Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2004-cü il 1 iyul tarixli 298 nömrəli Sərəncamının 2-ci bəndi üzrə  Azərbaycan Respublikasının Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinə  daxil olmuş müraciətlər əsasında  məcburi köçkünlərin məskunlaşdıqları yerlərdən çıxarılmalarına dair 290 məhkəmə prosesində Komitənin nümayəndəsi iştirak etmişdir.
2016-cı  ildə Azərbaycan Respublikasının Nazirlər Kabinetinə və Qaçqınların və Məcburi Köçkünlərin İşləri üzrə Dövlət Komitəsinə qaçqın və məcburi köçkünlər tərəfindən daxil olmuş 70 mindən artıq  yazılı müraciətə baxılmış, 20 min nəfər qəbul edilmiş və müraciətlərin 80 faizindən çoxu müsbət həll edilmişdir.
Mövcud qanunvericilik aktlarında, bu sahə ilə bağlı qəbul edilmiş Dövlət Proqramına, həmin Dövlət Proqramında Azərbaycan Respublikası Prezidentinin müvafiq Sərəncamları ilə təsdiq edilmiş Əlavələrdə nəzərdə tutulan məsələlər, ölkə başçısı tərəfindən qarşıya qoyulan vəzifələr və verilmiş tapşırıqlar bundan sonra da vaxtlı-vaxtında və uğurla həyata keçiriləcəkdir.

About the work done during 2016 by State Committee on deals of Refugees and IDPs
Purposeful measures have been implemented for strengthening social protection and improving living standards of internally displaced persons according to the current legislation of the relevant area and accepted State Programs in the reporting year under the relationship of Mr. Ilham Aliyev - President of Azerbaijan Republic, who has continued the political course of the national leader Heydar Aliyev successfully and resolutely.
During 2016:
President of Azerbaijan Republic signed one decree and the Cabinet of Ministers made 10 orders and resolutions.
Mr. Ilham Aliyev, President of Azerbaijan Republic met with internally displaced persons 31 times in 2004-2016 and once in 2016 in new settlements.
Mr. Ilham Aliyev, President of Azerbaijan Republic attended in the opening ceremony of a new settlement for 400 IDP families in Fuzuli on the 12th of November. Consequently, liquidation of 16 finnish-typed settlements completed.
It was provided to resettle 440 IDPs living temporarily in finnish-typed settlements, 304 IDPs of Gazakh, 135 IDPs of Zagatala, 400 IDPs of Fuzuli in the resettlements of the same regions, 50 IDP families in 5-storey building being constructed in Baku, Sabunchu district, Ramana settlement, 20 families in the building being constructed in Shirvan, and 44 families living temporarily in Mardakan boarding house of Ministry of Labour and Social Protection of Population for disabled in new flats in Absheron. 232 IDP families are provided to move by paying them one-time compensation.
The construction of unfinished 55 private houses for Meskhetian Turks was completed.
At the expense of funds allocated from reserve fund of state budget to 14 IDP families damaged by fire at Sarigaya area of Binagadi district, Baku city the facility was restored and put into operation and one-time compensation was paid to the damaged families.
Funds were allocated from Reserve Fund of state budget due to the restoration of 260 damaged houses of IDPS and damage to the personal property as a result of shelling of settlements resided by civil population in Aghdam and Tartar regions by Armenian armed forces at the beginning of April 2016.
105 families on Tartar region and 15 families on Aghdam region, 120 families in total were assisted with money, and repair and restoration works in 182 houses were completed using the funds allocated. Relevant measures related to the reconstruction of remaining 78 houses in Tartar region are carried out.
Thus, the resettlement of 1625 families or 7000 people in new flats was provided during the last year.
A new Agreement was concluded with the World Bank stipulating the components of improvement of living standards of IDPs, support of their livelihoods.
In general, in more than 30 cities and regions of the Republic 95 modern settlements provided with all social and technical infrastructures consisting of 3,2 million square meters area were built for refugees and IDPs between 2001-2016 at the expense of the funds allocated from State oil Fund and other sources. And 90 units or 95 percent of these settlements consisting of 3,0 million square meter of residential area were built during last 13 years.
150 schools, 6 music schools, 1 art school, 1 palace of culture, 50 cultural centers, 59 kindergartens, 58 health centers, 2 Olympic sports centers were constructed, 718 km roadway, 960 km water pipeline, 1605 km air power line, 442 km gas pipeline, 66 km communications line, 26 km heat pipeline, 89 km sewer line, 163 km drainage network were set, 830 electric transformers of different capacity have been installed in the new residential settlements.
Thus, housing and living standards of 50 thousand families or 250 thousand refugees and IDPs were improved up to now, and such measures on 46 thousand families or 230 thousand people (92%) of them have been taken for last 13 years.
Currently, design and estimate documentations of settlements and neighbourhoods for 800 families in Kurdakhani settlement, Sabunchu district, Baku city, 330 families in Pirallahi district, 300 families in Umid settlement, Garadagh district, 1170 families in Tartar region, 146 families in Beylagan region, 685 families in Shirvan city, 2900 families in Sumgait city, 563 families in Kurdamir region, 250 families in Ujar region are prepared.
In addition, relevant land areas were allocated for the new design works in Ganja city, Goranboy, Barda and Aghjabadi regions.
Information system consisting of list of IDPs receiving monthly food cost allowance was established and placed on “E-government” portal.
Ministries, committees, companies, concerns and joint-stock companies provided various assistance to IDPs in the amount of 1, 0 million manats during holidays.
Humanitarian aid was provided for 42 regional (city) executive powers on State Committee on Deals of Refugees and IDPs in the amount of 1,0 million manats.
The payment of average monthly salary of 9 thousand IDPs who have previously worked in enterprises, organizations funded from the budget, deprived of workplaces and not recruited due to reasons beyond their control was continued.
Current repair works were carried out in the 84 facilities temporarily settled by the IDPs.
Under the "Support of Living Standards and Livelihoods of IDPs" Project implemented in accordance with the Loan Agreement concluded between the Azerbaijani Government and the World Bank 63 community microprojects from which 32 thousand persons benefited and the amount of which is 8,0 million manats were performed by Social Development Fund for IDPs of Azerbaijan Republic and major repair works were completed in 23 facilities densely populated by IDPs.
Industrial goods with 900 thousand manats were manufactured by Agrarian Industrial and Agrarian Farmer Economies under the State Committee on Deals of Refugees and IDPs in 2016.
IDP certificates were issued to 26 thousand persons.
34 power transformers of different brands, 49 artesians and 12 water pumps, 8890 meter power cables, 96.0 thousand meter power cords and other auxiliary equipments and goods-materials were supplied to temporary residential facilities by the State Committee on Deals of Refugees and IDPs in 2016.
During the year, different humanitarian and development projects were implemented in the amount of 20.0 million manats as a result of transparent, free and efficient conditions created for 20 international and 24 local humanitarian organizations through them which the activities were coordinated by Republican Commission on International Humanitarian Aid.
The liberalization work of power supply of space-saving residential facilitates of IDPs was fully implemented regardless of other electricity processors in all territories of the Republic, as well as Baku city.
It was intended to install the energy counters in 151925 apartments generally by “Azerishig” OJSC. Currently energy counters were installed in 148922 apartments (98%), as well as in 110097 private houses and 38825 apartments in space-saving residential facilities. 59554 (40,0%) of them are "smart card " type counters.
The work on the installation of gas counters intended in the private and space-saving residential facilities of all the cities and regions (including Baku city) of the Republic by «Azerigas» Production Association of the State Oil Company was completely finished. Residential areas and settlements resided by IDPs are rapidly supplied with gas. While exploiting the newly constructed buildings are supplied with counters.
The creation of new jobs related to the events described in Section 2 of State Program on the increase of employment and reduction of poverty of the IDPS was ever in spotlight.
126 IDPs were provided with permanent jobs and 400 people with temporary jobs in temporary residential areas. As a result of cooperation between the Ministry of Labour and Social Protection of Population and its structural divisions, 1426 people were provided with permanent jobs, a status of unemployed were given to 383 people, unemployment benefits were provided to 422 people. 310 people were involved in training courses based on the modern demands of labour market and 203 people were involved in social works.
2.3 million manats of soft loans were given for financing of investment project of 173 IDPs business entities through the National Fund for Entrepreneurship Support of the Ministry of Economy of Azerbaijan Republic and 266 new workplaces were created consequently.
In 2016, 750 manats was spent on each IDPs.
The meeting was held with over 150 representatives of foreign countries, international financial bodies, humanitarian and the development organization in this field for informing the world about the realities on Armenia-Azerbaijan, Nagorno-Karabakh conflict, and the meeting of them with IDPs in the newly built settlements and temporary residential areas was organized.
During 2016, 60-page handbook was drawn up in 7 languages about Khojali Genocide by the Committee and they were presented to the guests during the meetings.
On April 19-21, 2016, delegation led by Mr. Ali Hasanov, the Deputy Prime Minister of Azerbaijan Republic, chairman of the State Commission for Combating Drug Abuse and Illicit Drug Trafficking attended the 30th special session of UN General Assembly dedicated to the drug problem and combating in New York City, USA.
Within the V Baku International Humanitarian Forum on September 30, 2016, the realities on Armenia-Azerbaijan, Nagorno-Karabakh conflict were brought to the attention of delegation of foreign countries and reputable persons attending the event in the "round table" held on "The importance of protection of human capital as the basis of continuous development in the conditions of displacement of people".
The representative of the Committee participated in 290 judicial process on removal of internally displaced person from the places where they have settled in the current year based on the applications entered to the State Committee on Deals of Refugees and Internally Displaced Persons of Azerbaijan Republic on Paragraph 2 of the Order No. 298 of the President of Azerbaijan Republic dated on July 01, 2004.
More than 70 thousands of written applications entered to the Cabinet of Minister of Azerbaijan Republic and State Committee on Deals of Refugees and Internally Displaced Person by the refugees and internally displaced persons in 2016 were reviewed, 20 thousands of people were accepted and the applications more than 80 percent were solved positively.